Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
50 yıldır zehirliyorlar!
50 yıldır zehirliyorlar!
03 Temmuz 2016 Pazar
50 yıldır zehirliyorlar!

 

TP Petrol suyunu yeraltına basıyor!

TP Batman Petrol sahalarında bulunan  22 petrol sahası ile 656 üretim kuyusunda elde ettiği günlük ortalama 16 bin 800 varil ham petrolden çıkan zehirli gaz içeren suyu yeniden yerin altına enjekte ediyor!

tp-faris-ozdemir-(2).jpg

Yeraltı sularını, toprağı kirletip, ekolojik dengeyi olumsuz yönde etkileyen zehirli petrol suyunu terk edilmiş petrol kuyuları vasıtası ile yerin bin metre altına boşaltan TP, bu iş için yeni ihale açıp, Güney Raman eteklerinden boru çekerek, zehirli gaz içeren suyu bu kuyulara boşalttığı tespit edildi.

tp-faris-ozdemir-(4).jpg

50 YILDIR BU İŞİ YAPIYORLAR

TP'nin 50 yıldır bu sistemle zehirli suları yerin altına boşalttığı söyleyen uzmanlar, zehirli petrol suyunun arıtma tesislerinde temizlendikten sonra kullanılabileceğini belirterek, bu işe acilen bir son verilmesi çağrısında bulundular.

TP MALİYETTEN KAÇIYOR

Terk edilmiş petrol kuyularına çektiği borularla yerin altına enjekte ettiği zehirli gazlar içeren petrol suyunun içme sularını olumsuz etkilediği ve toprak kirliliğine neden olduğunu söyleyen uzmanlar TP'nin zehirli petrol suyunu arıtma tesislerinde kullanması gerektiğini belirterek, TP'nin terk edilmiş petrol kuyularına zehirli suları enjekte ederek, maliyetten kaçındığını iddia ettiler.

tp-faris-ozdemir-(3).jpg

400 BİN TL'YE İHALE EDİLDİ

Raman Dağında ki petrol sahalarından elde edilen petrole birlikte çıkan zehirli petrol suyunun terk edilmiş petrol kuyularına boşaltılması için Güney Raman bölgesinde 5 kilometrelik boru ihalesi yapılarak 400 bin TL'ye özel firmaya ihale edildiği öğrenildi.

25 KİLOMETRE KARE ALANI ETKİLİYOR

Güney Raman bölgesinde gerçekleştirilen bu çalışmaların 25 kilometrekarelik alanı etkilediğini söyleyen uzmanlar bu çevrede bulunan onlarca köyün içme sularının ve tarım ürünlerinde kullanılan yeraltı sularının olumsuz yönde etkilediğini açıkladılar.

tp-faris-ozdemir-(5).jpg

ÇEVRECİLERDEN DUYARLILIK BEKLENİYOR

Çevre Gönüllüleri Derneği'nin bu konuya el atmasını isteyen bölgede ki köylüler "Çevreciler bu önemli meselede mutlaka gereken duyarlılığı göstermeleri gerekiyor. Bu konuda kendilerine güvenimiz tamdır" dediler.

HER AN PATLAMA OLABİLİR!

Bu arada 7 yıl önce Toptancılar sitesinde meydana gelen patlamanın benzerin bu bölgelerde olabileceği uyarısında da bulunan köylüler; "rahat uyuyamıyoruz, her an bir gaz sıkışması sonucu patlama olabilir" diyerek, valiliği ve C. Savcılığını göreve davet ettiler.

ÖZDEMİR'DE TEPKİLİ

Bu arada aynı bölgede köyleri bulunan 20 ve 21. dönem Batman Milletvekili Faris Özdemir'de gazetemize özel olarak yaptığı açıklamasında; "Bu civarda onlarca köy var ve tüm köyler tehdit altında, yeraltına zehirli gazları içeren suların boşaltılması yasal olarak da mümkün değil, biz buradan tüm yetkilileri görev çağırıyoruz, insanların sağlığı, doğanın ve ekolojik dengenin bu kadar ucuz olmaması gerekiyor" diyerek olaya tepki gösterdi.

UZMAN HEYET GELECEK

Özdemir TP Genel Müdürlüğüne yaptığı sözlü şikayet başvurusu ile birlikte Bayramdan sonra bölgeye uzman heyetlerin gönderileceği de verilen bilgiler arasında yer aldı. (Bulut Kutlu)

Bu haber toplam 2972 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ