Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Anız yakanlara ceza
Anız yakanlara ceza
23 Haziran 2016 Perşembe
Anız yakanlara ceza

 

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü anız yakanlara idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Açıklamada şunlar söylendi,

"Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkileri yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgar erozyonu artmakta,  önemli kayıplar meydana gelmektedir.

Ayrıca; ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalardaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi kapsamında yapılan ağaçlandırma çalışmaları zarar görmektedir. Telefon ve elektrik direkleri ve etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta,  trafik kazaları can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.

Anız yakma ile yukarıda belirtilen zararların önlenmesi amacıyla 16 Aralık 1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazetede 1998/26 nolu (Anız Yakılması Önlenmesi Hakkında Tebliğ) yayınlanmıştır.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de ürün hasadından sonra anızların yakılması çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için İlimizde anız yakılması yasaklanmıştır.

Bu yasağa uymayanlar hakkında T.C.K'nın 526. maddesine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununa göre de idari para cezası uygulanacaktır."

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ