Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Anız yakanlara para cezası kesilecek
Anız yakanlara para cezası kesilecek
19 Temmuz 2016 Salı
Anız yakanlara para cezası kesilecek

 

Çevre ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen anız yangınlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, anız yakanlara yönelik para cezasının uygulanacağını duyurdu.

Anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edildiği belirtilen açıklamada, "Anız yangınıyla toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır. Buna bağlı olarak su ve rüzgâr erozyonu artmakta ve çok önemli kayıplar meydana gelmektedir. Ayrıca; ağaç, çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalardaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi kapsamında Bakanlığımızca yapılan ağaçlandırma çalışmaları zarar görmektedir. Telefon ve elektrik direkleri, etraftaki yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır." denildi.  

Anızların yakılmasının çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için valilik tarafından anız yakılmasının yasaklandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu yasağa uymayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununa göre de dekar başına 40,87 TL idari para cezası uygulanacaktır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ise; cezalar beş kat arttırılacaktır. Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma aranacaktır." (haber merkezi)

Bu haber toplam 1143 defa okunmuştur
Haberi Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us
malesef
 // abdurrahman tung
sürekli ceza kesilecek diyorsunuz ama hep sözde kalıyor
ceza kesilseydi bugun anızlar yakılmazdı...
20 Temmuz 2016 Çarşamba 08:15


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ