Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Anız yangınlarını meclise taşıdı
Anız yangınlarını meclise taşıdı
15 Temmuz 2016 Cuma
Anız yangınlarını meclise taşıdı

 

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan anız yangınlarıyla ilgili meclise soru önergesi sundu. Aslan önergesinde şunları söyledi;

"Anız tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına verilen isimdir. Tarımda anızların yakılarak yok edilmesi oldukça yaygın bir durum olmakla beraber bilimsel olarak anız yakımı zararlı olarak kabul edilmektedir. Her anız yangını o tarlalarda yaşayıp kaçamayan tüm canlıları yok ettiği gibi, toprağın 5-15 cm' lik kısmındaki organik maddeyi de ortalama %25 oranında yok etmektedir. Topraktaki organik madde ise direk verimi etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Yaygın hale gelen anız yakma olayı bir doğa katliamıdır. Göz göre göre toprağımızı, hayvanları ve yaşamı yok ediyoruz. İşin acı tarafı ise; yıllardır  anız yangınları süregelmekte olduğu halde yetersiz olan tedbir, eğitim, Önlem ve Cezai müeyyidelerde değişiklikler yapılmamasıdır. Anız yakımı farkındalık düzeyinin düşüklüğü, önleyici ve alternatif yöntem teşvikleri yetersizliğinden beslenen bu soruna dair yaz mevsiminde hemen her gün can ve mal güvenliğini yitiren insanlar ile zamanla bozulan ekolojik  dengeye dair haberler okumaktayız. İnsanoğlu sırf doğayı yok etmek için adeta savaş veriyormuş gibi çabalıyor. Halbuki  doğa insanoğlunun varoluş sebebidir. İnsan olarak doğaya muhtacız. Ama her nedense bunu düşünenler azınlıkta kalmaktadır. İnsanlar bilerek veya bilmeyerek var güçleri ile doğanın yok olması için ellerinden geleni yapmaktalar. Ayrıca anız yakmaları sonucu yüzbinlerce insan dumandan zarar görmekte, özellikle çocuk, yaşlı ve hastalarda ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. Yerleşim birimlerinin üstü adeta duman bulutu görünümü olmaktadır. Anız yangınlarının olduğu bölgede trafik akışı da aksamakta kazalara sebebiyet vermektedir."

BU BAĞLAMDA SU SORULARI SORDU

Anız yakmadan kaynaklı yangınların Canlı yaşama etkisi üzerine herhangi bir çalışma yapılmış mıdır, yapılmışsa bu çalışmanın sonuçları nedir?

Genel olarak ülkemizde anız yakmadan kaynaklı yangınların önlenmesi için bakanlığınızın ne tür çalışmaları vardır? bu çalışmalar yeterli değil ise ne tür ek önlemler alınmaktadır?

Anız yangınları sonucu; yangının sıçrayarak veya rüzgarın etkisiyle diğer çiftçilere zarar verdi ise veya henüz ürününü hasat etmemiş olan çiftçilerin de tarlaları yandı ise zarar gören alanlarda köylüye/çiftçiye herhangi bir destek sağlanmış mıdır?

Devlet isterse anız yangınlarını nasıl engelleyebilir?

Çiftçilere  anız parçalama makinesi teşvikleri var mıdır? Varsa yeterli midir?

Anız yakılmasında Türkiye'nin en çok anız yakan illeri hangileridir? Bu illerde ne tür ek önlemleriniz alınmıştır? Ne tür ek önlemler alınması düşünülmektedir.

Anız yakımı nedeniyle uygulanan idari para cezasının sayısı ve toplam meblağ ne kadardır?

Anız yakımıyla  fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozularak verimliliği azalan tarım alanı toplam kaç hektardır? Bu alanların rehabilitesi ile ilgili çalışma var mıdır? Varsa ne tür bir rehabilite yapılmaktadır?

Anız yakımı sonucu idari yaptırım uygulanan kişiler ile ilgili Bakanlığınızca verilen Tarım Teşviklerinin kesilmesine yönelik mevzuat çalışması var mıdır?

Anız yangınıyla mücadeleyle ilgili mevzuatlar yeterli mi? Yeterli değil ise bununla ilgili mevzuat değişikliği çalışması yapılacak mı? Haber merkezi

Bu haber toplam 569 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ