Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Barodan darbe girişimi ve OHAL açıklaması
Baro'dan darbe girişimi ve OHAL açıklaması
25 Temmuz 2016 Pazartesi
Baro'dan darbe girişimi ve OHAL açıklaması

 

 

Batman Baro Başkanlığı 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi;

"15 Temmuz'da sivil hayata ve toplumun geleceğine kastedilerek gerçekleşen darbe girişimi toplumun tüm kesimlerince ortak ve güçlü bir irade ile boşa çıkarılmış ve akabinde olağanüstü hal ilan edilmiştir.

Özellikle bölgemizde uzun yıllar süren ve ağır insan hakları ihlallerinin zeminini oluşturan olağanüstü hal konusunda toplumda oluşan kaygıların haklılığı, yayınlanan ilk Kanun Hükmünde Kararname ile açıkça ortaya çıkmıştır.

Resmi gazetede yayınlanan KHK'nın özellikle, soruşturma ve kovuşturma işlemleri başlığı altında 6. Maddesi ile temel asgari haklar adeta askıya alınmıştır. Kanun Hükmünde Kararname ile gözaltı süresi günden 30 güne çıkarılmış, şüpheli-avukat görüşmeleri yasaklama ve sınırlamaya tabi tutulmuş, avukat-müvekkil görüşmelerinin mahremiyetini ihlal edecek düzenleme ile denetime açık hale getirilmiş ve Cumhuriyet Savcılığınca Baro tarafından bildirilen avukatın değiştirilmesinin isteyebilmesi ile savunma mesleği adeta hâkim/savcı vesayetine alınmış, tutukluluk değerlendirmesinde avukatın hazır bulunması zorunluluğunu ortadan kaldıran ve bütünüyle mesleğin doğasına aykırı düzenleme ile savunma hakkı işlevsizleştirilmiştir.

Bir taraftan temel hakların kısıtlayan diğer taraftan savunma makamını yargılamanın şekli bir unsuru olmaktan bile çıkararak önemsizleştiren ve hatta açıkça güvensizliğini ortaya koyan düzenlemedeki yaklaşımı kabul edilmez buluyoruz.

Hiçbir koşul ve şartta savunma ve adil yargılanma hakkı ve genel olarak hukuk güvenliğinden vazgeçilemez. Tam aksine bireysel hakların haleldar olma riskinin daha yüksek olduğu böylesi olağanüstü dönemlerde hukuki güvencenin sağlanması ve bireysel hakların titizlikle korunması gerekmektedir.

Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması ya da zedelenmesi sadece bugünümüzü değil toplumun geleceğini ve hatta darbe karşıtlığında somutlaşan büyük toplumsal mutabakatı etkileyecek niteliktedir.

Bu nedenle toplumun demokratik duruşu ile ortaya koyduğu kazanımların güçlenmesi ve yaşamın hızlıca normalleşmesi ve hukuk güvenliğinin sağlanması için adil yargılama ve savunma hakkına halel getiren düzenleme ve uygulamalardan vazgeçilmesini çağrısını yapıyoruz."

Bu haber toplam 7455 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ