Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Batmanda en yaygın hastalık rota salgını
Batman'da en yaygın hastalık rota salgını
29 Haziran 2016 Çarşamba
Batman'da en yaygın hastalık rota salgını

 

Bahar ayları ile başlayan ve hala devam eden rota salgınının Batman'da en çok hastaneye yatış sebebi olan hastalık olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili halkı bilinçlendirmek için bilgilendirme yazısı hazırlayan Medical Park Batman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenap Erkan Karakurt; "Şu anda Batman'da çocuk hastalarımızın en çok hastaneye yatış sebebi rota virüsüdür" dedi.

İşte doktor Cenap Bey'in rota salgını ile ilgili bilgilendirme yazısı

BAHARLA  GELEN YAZ İLE DEVAM EDEN ROTA SALGINI

Şehrimizde şu anda en çok hastaneye yatış sebebi; ROTA VİRÜS / ROTA ENTERİTİ;

Rota virüsü ile meydana gelen mide bağırsak enfeksiyonudur. Hastalık; ishal, bulantı, kusma, ateş ile seyreder ve her yaşta görülür.  Bebekler ve küçük çocuklarda en sık ishal sebebidir. Hızla yayılır, salgınlara neden olur. Birçok çocuk kendi kendine düzelir.  Bu hastalık dünya çapında yaygın olarak görülür. Kış aylarında ve ilk baharda salgınlar yapar. Yılda yaklaşık ( beşyüzbin - birmilyon ) çocuğun ölümüne neden olur.

ROTA VİRÜSÜ NEDEN BU KADAR BULAŞTIRICI;

Rota virüs çok hızlı yayılır. Hastalık kirli ellerin ağza teması sonucu bulaşır. Hasta kişinin etrafa dokunması, tokalaşma, kirli oyuncaklar, kirli yüzeyler ile temas sonucu kolayca bulaşır. Hasta çocuklar şikayetleri süresince ve iyileştikten sonra bir süre hastalığı yayarlar. Kreşler ve çocuk yuvalarında rota virüs salgınları sık görülür.

ROTA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık virüs bulaştıktan 3 gün sonra başlar.  Rota virüs gastroenteriti, ateş, bulantı, kusma, kramp tarzında karın ağrıları, bol sulu kansız sümüksüz ishal ile seyreder. İshali bol sulu yakadan paçadan akacak tarzdadır. Çok kötü kokuludur. Bazen günde 30 kez olacak şekilde sık olabilir. Ağızdan sıvı takviyesi alırsa ishal o oranda sık görülebilir. Kusan ve ağızdan beslenemeyen çocuklarda ishal sıklığı azalabilir. Yanlışlıkla kabızlık gibide algılanabilir. Durumun daha da ağır olmasıyla ilişkilidir.

Rota virüsü enfeksiyonunda sıvı ve elektrolit kaybına bağlı geçici barsak felçleri görülür. Karında belirgin şişkinlik ve gaz çıkaramama eşlik eder. Bazen gerçekten barsak tıkanıklığı (invaginasyon ve ileus tablosu) eşlik edebilir. Bunlar acil durumlardır ve hayati tehlike oluşturur.

Birçok hasta bu sürenin sonunda kendi kendine iyileşse de aşırı kusma ve ishal nedeniyle ciddi su kaybı olan bebeklerin ve çocukların hastaneye yatırılmaları gerekir. Hastalık bağışıklık bırakmaz ancak diğer rota vakaları giderek daha hafif seyreder. Hastalık nadiren aşırı sıvı kaybına bağlı koma ve ölümle sonuçlanabilir.

ROTA ENFEKSİYONU NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalık dışkıda rota virüs testi ile teşhis edilir. Rota enfeksiyonu kimlerde görülür? Her çocuk hayatının ilk 5 yılında rota virüs enfeksiyonu geçirir. 3 ila 35 ay arası bebeklerde rota enfeksiyonu ağır seyreder ve şiddetli su kaybına neden olur. Rota virüs enfeksiyonlarına bağlı hastane yatışlarının birçoğu bu yaş gurubunda görülür. Çocuklar çok nadiren ardı ardına rota enfeksiyonları geçirebilir. Büyük çocuklar ve erişkinlerde de rota virüs ishalleri görülür. Özelikle kalabalık ailelerde enfeksiyon uzun sürer ve diğer aile fertlerine kolayca yayılır. Bebekten anneye ve diğer çocuklara yayılır.

ROTA VİRÜS TEDAVİSİ;

1-Viral enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Rota virüs tedavisi bol sıvı takviyesi, destek tedavisi ve istirahattir. Aşırı su kayıplarında vakit geçirmeden hospitalizasyon gerekir.  2-İshal diyeti öncelikle emzikli anneler bebeklerini sık sık beslemeliler. Daha büyük çocuklarda şeftali suyu, muz püresi, patates püresi, yağsız pirinç pilavı, yağsız makarna, açık çay verilebilir.

ROTA VİRÜS ENFEKSİYONU NASIL ÖNLENİR?

Rota virüs aşısı 1998 yılında kullanılmaya başlandı. Aşı etkili ve kullanımı kolay bir aşıdır. 2. aydan sonra 2 veya 3 dozluk aşılama yapılır(1 ay arayla ).

Aşılama dışında özellikle bebekli ve küçük çocuklu ailelerin el yıkama, sanitasyon ve hijyen kurallarına dikkat etmesi önerilir. Özellikle hastane ziyaretlerinde ortak kullanılan tuvaletler ve hasta odalarına çocukların sokulmaması önerilir. Hastanede farklı hastalık sebebiyle yatan hastalarda eğer aile el temizliğine dikkat etmeyecek olursa taburcu olduktan hemen sonra bu sefer rota enfeksiyonuyla tekrar yatırılmak zorunda kalınan vaka sayısı az değildir.

Rota virüs enfeksiyonu esas olarak intestinal sisteme lokalizedir, ancak nadiren intestinal sistem dışında tutulum gözlenmektedir. Nörolojik komplikasyon olarak ensefalit, febril konvülziyon ve aseptik menenjit saptanmıştır. Günümüzde etkili ve güvenilir rota virüs aşıları ile ağır rota virüs gastroenteriti ve komplikasyonlarından korunma sağlanabilmektedir.

NOT : Her hastalıkta olduğu gibi çevre temizliği ve kişisel bakım ve temizlik bu tür hastalıkların önlenmesine en temel koruyucu yöntemdir.

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ