Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Belediyecilik, sosyal belediyecilik adına işlevli hale gelebilmektir
Belediyecilik, sosyal belediyecilik adına işlevli hale gelebilmektir
20 Haziran 2016 Pazartesi
Belediyecilik, sosyal belediyecilik adına işlevli hale gelebilmektir

 

 

Belediyecilik, sosyal belediyecilik adına işlevli hale gelebilmektir

Batman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü 2016 yılının ilk altı ayında yapmış olduğu çalışmalara ilişkin faaliyet açıkladı. Konu hakkında bilgi veren Eş Başkan Vekili Hürriyet Kaytar, sosyal belediyeciliğin önemine vurgu yaptı.

?Sorumluluğumuzu yerine getirdik'

Savaştan ortamından dolayı evini terk etmek zorunda kalan halka yönelik yapılan çalışmalara ilişkin çalışmaları açıklayan Kaytar zor durumda kalan halkımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik diyerek ?'10.08.2014 tarihinden itibaren ilimize gelmeye başlayan ve Belediyemizce Beşiri ilçesi Uğurca köyünde kurulan çadır kente yerleştirilen savaş mağdurlarının gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 01.01.2016 tarihinde tüm ihale aşamaları tamamlanıp sözleşmesi yapılan 3. Gıda alımı ihalesi Müdürlüğümüzce karşılandı. Ayrıca eğitim, sağlık, ısınma, giyim alanlarındaki kısmi ihtiyaçlar yine Müdürlüğümüzce karşılanmaktaydı. 01.04.2016 tarihinde çadır kentimizde en son kalan 80 dolayında kişinin de Diyarbakır'da bulunan çadır kentte gitmesi ile birlikte yaklaşık 2 yıldır üstlenmiş olduğumuz sorumluluğu tamamladık'' dedi.

?Batman'ı bir spor kenti haline getirdik'

Kaytar ?' Belediyespor kulübü ile ortak çalışmalar yapmak için 14.04.2016 tarihinde Batman Belediye Başkanlığı ile 1955 Batman Belediye Spor Kulübü arasında yenilenen protokol ile Batman mahalleler arası spor şenliği, Batman İlköğretim Okulları arası futbol turnuvası, 19 Mayıs Haftası spor etkinlikleri, Birimler arası spor turnuvaları, Birimler arası etkinlikler (Tavla, Bowling, satranç vb. ), Batman Yaz Spor Etkinlikleri, Batman halı saha futbol turnuvası, BESYO ve Spor Liseleri kurslarına hazırlık gibi birçok faaliyete imza attık. Bu yıl ki BESYO kursları için gerekli olan malzeme, materyal ve giysiler Müdürlüğümüzce temin edildikten sonra 20 Şubatta kurs çalışmaları başladı. 120 öğrencinin başvuru yaptığı BESYO kurslarımıza Belediyemiz ve 1955 Batman Belediye Spor Kulübü antrenörlerinden oluşan 7 kişilik bir ekiple müdürlüğümüz himayesinde söz konusu çalışmalar başarılı bir şekilde sürdürülmektedir'' dedi. Bu çalışmaların yanı sıra Yaz Spor Okulları kapsamında her yıl ortalama 1.500 çocuğun başvuru yaptığı yaz spor etkinliklerimize bu yıl futbol, basketbol, voleybol, yüzme ve masa tenisi branşlarında 1 Haziran itibari ile kayıt almaya başladık. Yaz spor etkinlikleri için gerekli olan malzeme ve giysilerinin satın alma işlemleri müdürlüğümüzce tamamlanmış olup bu yılki yaz spor etkinliklerine 18 Haziran Cumartesi günü başlayacaktır'' diyerek Batman'ı bir spor kenti haline getirmek amacıyla yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi verdi.

?Öğrencilerimize çalışma fırsatı sunduk'

Eğitimin önemine vurgu yapan Kaytar, ?'2015-2016 Eğitim öğretim sezonunun başında müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet yürüten Batman Belediyesi Okuma Salonumuza TEOG sınavlarına hazırlıkta destek amaçlı kayıt yaptıran 240 orta öğretim öğrencisine müdürlüğümüz tarafından kaynak set yardımı yapılarak sezon boyunca bu öğrencilerin hafta sonlarını ve boş zamanlarını okuma salonumuzdaki eğitmenlerimiz denetiminde geçirmeleri sağlandı. Ayrıca Nisan ayında yapılan TEOG sınavları öncesi moral depolamaları amacıyla 240 öğrencinin tamamı tüm masraflarını ve organizasyonunu müdürlüğümüzün üstlendiği pikniğe götürüldü. Yine 2015-2016 Eğitim öğretim sezonunun başında Müdürlüğümüze başvuruda bulunup üniversite sınavını geçtiğini ama ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını ve bu yüzden üniversiteye kayıt yaptıramadığını beyan eden 54 Batman'lı gence çeşitli miktarlarda nakdi yardım yapıldı'' açıklamasında bulundu.

?Yaşanan sorunlara çözümler üretmeye çalışıyoruz'

Engeli vatandaşlarımızın sorunları aynı zaman da ailelerinin, toplumların, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunlarıdır diyen Eş Başkan Vekili Kaytar, ?'Engellilerin toplumsal hayatta tam katılımı çağdaş toplum olmanın bir gereğidir. Biz yerel yönetimler için ise hizmette eşitlik ilkesinin bir gereğidir. Engelli insanlarımızı tüketen değil üreten ve bağımsız yaşayabilen bireyler haline getirilmesi yönünde ciddi eksikliklerimizin olduğu bilincindeyiz. Bu bilinç ile hareket edip olanaklarımız dâhilinde kentimizde yaşayan engellilerin sorunlarına çözümler üretmeye çalışıyoruz. 10-16 Mayıs Engeliler Haftası kapsamında belediyemiz yönetimi ve müdürlüğümüz çalışanlarından oluşan bir heyetle ilimizde yaşayan çok sayıda engelli ziyaret edilip kendilerine verilen bir çiçekle haftaları kutlandı. Ayrıca ziyaret edilen her aileye Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan bir de gıda paketi verildi'' diyerek bu çalışmaların devam edeceğini belirtti.

?Dernek ve kuruluşlara maddi destek'

Son olarak yoksulluk konusuna değinen Kaytar bu konuda da Müdürlüğümüzün çalışmaları devam etmektedir diyerek ?' Yoksulluk oranının yüksek olduğu ilimizde vatandaşların zor zamanlarda kendine yakın hissettiği Belediye Başkanlığımıza çok sayıda nakdi ve ayni yardım başvurusu yapılmaktadır. Yapılan tüm başvurulara 1 meslek elemanı Sosyolog ve 1 kadın memurla evlerde sosyal inceleme yapılmakta ardından rapor hazırlanmaktadır. Raporu hazırlanan hanenin bilgileri Yoksullukla Mücadele Komisyonunda değerlendirildikten sonra ne miktarda veya ne biçimde yardım edileceğine karar verilmektedir. Karar altına alınan son altı ayda 152 kişiye maddi destekte bulunduk. Bunun yanı sıra Dernek ve Kuruluşlara da  (Batmandaki amatör spor kulüpleri, engelli dernekleri vs.) destek sunulmuştur'' dedi.   Haber merkezi

 

 

 

 

Bu haber toplam 703 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ