Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Biçerdöverin giremediği tarlalarda oraklı hasat
Biçerdöverin giremediği tarlalarda oraklı hasat
11 Temmuz 2016 Pazartesi
Biçerdöverin giremediği tarlalarda oraklı hasat

 

Gölgede hava sıcaklığının 36 dereceyi güneşte ise 40 dereceyi bulmasına rağmen güneşin altında insan gücüyle orak ve tırpanlarla hasat yapılıyor.

Batman'ın rakımı düşük bölgelerinde buğday hasadı tamamlanırken, biçerdöverlerin giremediği yüksek rakımlı dağlık köylerinde hasat, orak ve tırpanlarla yapılmaya devam ediyor.

Buğdayı ticari amaçlı ekmediklerini, ekmek yapımı başta olmak üzere kendi ihtiyaçları için ektiklerini belirten köy sakinleri, hasat zamanı geldiğinde tüm aile fertleriyle beraber tarlada çalıştıklarını ifade ettiler.

Köylüler, tarlalarına biçerdöverlerin hiç giremediğini belirterek, tarlaların düzlük alanda olmadığından dolayı teknolojiden faydalanmadıklarını dile getirdiler.

Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar güneş altında orakla buğday biçtiğini belirten Gercüş'e bağlı Yemişli (Botikâ) köyünde oturan Nurullah Tekin, "Teknoloji yokken atalarımız buğdayı orak ve tırpan ile hasat ediyormuş. Teknoloji çağındayız biz de hala tırpan kullanıyoruz. Çünkü arazilerimize biçerdöverler giremiyor. Tarlalarımız küçük ve çok parçalı. Tarlalarımıza yol gitmediğinden eski usulle hasat yapıyoruz. Hava sıcak ama buğdayı tarlada bırakamayız. Biz aşırı sıcak altında çalışmaya alışığız. Sıcak bizi fazla etkilemiyor." diye konuştu. (İLKHA)

Bu haber toplam 747 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ