Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Çocuk Temelli Sosyal Hizmet Projesi devam ediyor
Çocuk Temelli Sosyal Hizmet Projesi devam ediyor
20 Temmuz 2016 Çarşamba
Çocuk Temelli Sosyal Hizmet Projesi devam ediyor

 

Batman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Çocuklar Aynı Çatının Altında Derneği'nin (ÇAÇA) ortaklığı ile 1 Nisan 2016 tarihinde başlatılan Çocuk Odaklı Toplum ve Hak Temelli Hizmet Modelinin Yaygınlaştırılması Projesi'nin eğitim çalışmalarına ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

 Basın açıklamasına Batman Belediyesi Eş Başkan Vekili Hürriyet Kaytar, Batman Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Semra Güneş, ÇAÇA Derneği Başkanı Azize Laygara katıldı.

Cudi Mahallesi Musa Anter Halk Evinde açıklama yapan Batman Belediyesi Eş Başkan Vekili Hürriyet Kaytar, "Bu proje kapsamında çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapılmış, farkındalık yaratmak amacıyla hane ziyaretlerinde bulunulmuş, yerel yönetim çalışanlarına yönelik eğitimler verilmiş ve bu konuda gönüllü olarak çalışma yapan gençlere yönelik konuya ilişkin güçlendirici eğitimler verilmiştir'' ifadelerini kullandı.

?'HUMMALI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ''

Kaytar, ?'Sosyal hizmet ve yardımlara erişimde güçlüklerle karşılaşan kesimlere yönelik geliştirilecek hak ve toplum temelli sosyal hizmet modelinin, yerel yönetimler tarafından yerel politika olarak benimsenerek yaygınlaştırılması amacıyla bu projeyi başlattık ve hedeflediğimiz başarıya ulaşmak için hummalı bir çalışma yürütüyoruz'' diyerek projenin amacına dikkat çekti. Birçok alanda çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Kaytar, ?'Yerel yönetim, kamu kurum/kuruluş, meslek örgütü, STÖ'ler ve üniversite öğrencilerinin hak ve toplum temelli çalışma kapasitelerini artırmak; ihtiyaç sahibi kesimlerin mevcut sosyal hizmet ve kaynaklara erişim düzeyini arttırmak, Ailelerin desteklenmesi ve güçlendirilmesine yönelik programların geliştirilmesi ve 7-12 yaş gurubu çocukların gelişimine olumlu katkı sağlayacak programların geliştirilip uygulanması amacıyla bu çalışmayı yürütüyoruz'' dedi.

?ÇALIŞMALAR GENİŞ BİR YELPAZEDE SÜRDÜRÜLÜYOR'

Proje kapsamında geniş bir yelpazede çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Kaytar, ?'Çocuklara yönelik atölyelerde 7-12 yaş gurubu çocuklara yönelik, kendini ifade etme, yaratıcılıklarını güçlendirme ve şiddet eğilimlerini azaltmaya yönelik Sanat ve Çocuk Hakları Atölyeleri düzenlenirken, aile destek programı kapsamında 150 aileye yönelik erken çocukluk dönemi ve algısı, toplumsal cinsiyet ve pozitif iletişim, şiddetin çocuk üzerindeki etkileri konularında farkındalık yaratmak amacıyla hane ziyaretleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yerel yönetim çalışanlarına hak ve toplum temelli sosyal hizmet modelleri geliştirilmesi amacıyla sosyal politika atölyeleri düzenlenirken Batman Üniversite'sinin farklı bölümlerinde okuyan 30 üniversiteli genç ve proje ekibine; çocuk pedagojisi, çocuk çalışmalarındaki yaklaşım ve ilkeler, yaratıcı sanat atölyeleri, toplumsal cinsiyet ve pozitif iletişim, BM insan ve çocuk hakları, hak ve toplum temelli çalışmalar üzerine güçlendirici eğitimler verilmiştir'' şeklinde konuştu.

?BU ÇALIŞMALARIN TAMAMEN YAYGINLAŞMASINI İSTİYORUZ'

Çalışmalara ilişkin kısa bir açıklama yapan Laygara, ?'Çocuk Odaklı Toplum ve Hak Temelli Hizmet Modelinin Yaygınlaştırılması projesi tamamen çocuklara yönelik çalışmalardan oluşmakta. Bu projeyi Batman Belediyesi ve Çocuklar Aynı Çatı Altında Derneği ortaklığı ile yürütüyoruz. Bu çalışma, daha çok dezavantajlı çocuklara yönelik yerelde nasıl çalışmalar yapılabilir diye bir iç çalışma özelliği taşıyor. Batman Belediyesi'nin özellikle dezavantajlı bölgelerde yapmış olduğu halkevlerinde bu çalışmalar nasıl yaygınlaştırılabilir ve aynı zamanda yerel yönetimlerin hak temeli çocuk politikası nasıl oluşturulabilir diye bu çalışmayı bir temel öğe olarak görüyoruz. 12 aylık bir çalışma ve bu çalışmadan 150 çocuk ve aileleri faydalanacak. Sadece çocukların değil, çocuklara paralel olarak ailelerinin de bu çalışmalardan faydalanmasını istiyoruz ve bu çalışmaların bütün kesimlere hitap etmesini istiyoruz. 12 ay sonra ise bu çalışmaların tamamen yaygınlaşmasını istiyoruz'' dedi.   Haber bülteni

Bu haber toplam 3863 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ