Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Halkı öz yönetimlerine sahip çıkacak
"Halkı öz yönetimlerine sahip çıkacak"
30 Haziran 2016 Perşembe
"Halkı öz yönetimlerine sahip çıkacak"

 

 

 

Belediyelere kayyum atanması ile ilgili Batman Belediye'si ile HDP ve DBP belediye binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.  İl Genel Meclis başkanı Salih Altun, "Halkımızın da dün olduğu gibi bugün de demokratik iradesine, kendi öz yönetimlerine sonuna kadar sahip çıkacaklarından asla bir şüphemiz yoktur" dedi.

Belediyelere kayyum atanması ile ilgili Belediye Konferans Salonu'nda, DBP, HDP il ve ilçe yöneticileri, Eşbaşkanlar Gülistan Akel ve Sabri Özdemir, il meclis üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan görevden uzaklaştırılan Eşbaşkan Akel, halkların direnerek demokrasi mücadelesini kazanacağını söylerken Özdemir ise atanacak kayyumları tanımayacaklarını söyledi.

?Direniş zafere götürür'

Salonda kurulan divanda yer alan DBP İl Eşbaşkanı Abdulbahri Karaağaç, AKP'nin bu politikalarının sebebinin halkı iradesizleştirmek olduğunu söyleyerek, "Hiçbir saldırı karşısında geri adım atmayacağız. ?Direniş zafere götürür' şiarıyla mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. 

?Halklar kazanacak'

Akel ise, Kürtlere saldıran ve katliam uygulayan hiçbir gücün varlığını sürdüremediğini belirterek, halkların direnerek demokrasi mücadelesini kazanacağını ve demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

?Halk iradesine saygı göstersinler'

Açıklamayı katılımcılar adına yapan İl Genel Meclis Eşbaşkanı Salih Altun, Son dönemde AKP'nin sık sık dile getirdiğini belirterek, "Korkutarak, sindirerek, yalanla yapamadıklarını hukuku ayaklar altına alarak,12 Eylül'ün faşist zihniyeti ile yapmaya çalışmaktadır. İşin traji komik yanı her daim kendilerinin ?%49 halk iradesi ile geldiklerini, sandıktan daha meşru bir güç olmadığını, bunun için anayasa ve yargı mercileri dâhil tüm kurumların bu milli irade önünde engel teşkil etmemelidir' diyen zihniyet %60 ile %90 arası oylarla seçilmiş Belediye yönetimlerini halk düşmanı ilan edip el koymaya çalışmalarıdır" dedi.

?Kayyum Çökertme planının bir devamıdır'

Altun, Sur, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Cizre ve Silopi'de yapılan yıkımlarla, belediyelere "kayyum" atanması arasında bağın olduğuna dikkat çekerek,  "Bu kentlerde yaşayan ve bu yıkımlarla evsiz, barksız bırakılan yüz binlerce insanın kendi topraklarında yaşama isteğini yok etmeye çalışıyorlar. Kayyum, ?Çökertme planı' çerçevesinde insanların topraklarını terk etmeye zorlanması olarak görüyoruz. AKP bu yolla mezhepçi, ırkçı politikalarını coğrafyamızda adım adım uyguluyor" şeklinde konuştu.

?Bu planların hayata geçirilmesine izin vermeyeceğiz'

Batman halkı olarak, faşizan, hegemonyacı, ırkçı planın hayata geçirilmesine asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Altun,  "Halkımızın da dün olduğu gibi bugün de demokratik iradesine, kendi öz yönetimlerine sonuna kadar sahip çıkacaklarından asla bir şüphemiz yoktur. Onun içindir ki verilecek bir hesabımız varsa halkımıza veririz. Faşistlere, hırsızlara, haramilere verecek hesabımız yoktur" diye belirtti.

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ