Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Hastaneye imar izni vermeyen belediye;
Hastaneye imar izni vermeyen belediye;
14 Temmuz 2016 Perşembe
Hastaneye imar izni vermeyen belediye;

 


"Arsa hastane için uygun değil"

Milli Eğitim Bakanlığından Milli Emlak'a devredilen 80 dönümlük arsa üzerine yapılması planlanan 200 yataklı Devlet Hastanesi'nin arsa sorununu önceki gün gündeme getirmiştik.  Yaptığımız araştırmalarda arsanın hastane için neden uygun olmadığını kamuoyuna paylaşıyoruz.

Yeni güney çevreyolu üzerinde hastane için ayrılan 80 dönümlük arsa için Sağlık Bakanlığı tarafından belediyeye yazı gönderildi. Yazıya cevap veren belediye arsaya olumsuz rapor verirken Belediye Başkan Yardımcısı İdris Ekmen, "Bu konuda kurumların plan yetkileri var. Bizde kendi değerlendirmemizi yaptık. Arsa tarafımızca uygun görülmedi. Bu konuda birçok gerekçe var" dedi.

Raporda ise; "İmar planı değişikliği ile bu taşınmazların imarının değiştirilmesi üst ve alt ölçekli ana plan kararlarına aykırılık teşkil etmektedir. Batman Belediyesi'nin imar planı ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, sosyal ve teknik altyapı dengesini bozacak niteliktedir. Yapılması planlanan hastanenin yer seçimi belirtilen hususlar doğrultusunda kurumumuzca uygun görülmemektedir" denildi.

"KENTİN GELİŞME EĞİLİMLERİNİN DİKKATE ALINMASI GEREKMEKTEDİR"

"Bugün, kentsel fonksiyonların önemli bir kısmı kentin kuzey tarafına yoğunlaşmış durumdadır" denilen raporda şu bilgiler yer aldı; "Kentin güney tarafının sağlık tesisi gibi sosyal donatı alanlarına ihtiyacı bulunmaktadır. Nitekim sosyal donatı alanlarına ulaşım-erişilebilirlik bağlamında düşünüldüğünde kentin güneyi, kentin kuzeyine bağımlı hale gelmiş durumdadır. Bu kapsamda bakıldığında kentin gelişme aksı konumunda olan bu bölgede kentsel gelişmeyi yönlendirme bağlamında Devlet Hastanesi'ne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ölçekte bir yatırım yapılırken, kentin gelişme eğilimlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

"ÜST VE ALT YAPI YETERSİZ"

2012 yılında onaylanan parselin bulunduğu mevkide ayrılmış bir hastane alanı bulunmamaktadır.  İmar planı değişikliği yoluyla 2114 ada 1 parselin hastane alanının ayrılması, çalışma alanında parsel formundan kaynaklı atıl imar adalarının oluşmasına sebebiyet verecektir. Onaylı imar planı esas alındığında; hastane yapılması planlanan bölgenin imar yollarının, üst ve alt yapının yetersiz kalacağı açıktır.

KUYUBAŞI TARAFI UYGUNDUR

Onaylı imar planları ve kentin gelişme eğilimleri esas alındığında, kentin güneyinde mülkiyeti hazineye ait Kuyubaşı Köyü'nde kain, 1265 ada 1 parsel (Ek-1),  1178 ada 1, 2 parseller ve 1175 ada 1 parselin (Ek-2), Devlet Hastanesi için öneri alanlar olarak değerlendirmeye alınması faydalı olacaktır.  Bu parseller, kentin gelişme aksı üzerinde olup, bu bölgede yeterli düzeyde eğitim alanı, sağlık alanı, park alanı, otopark alanı ve diğer sosyal tesis alanları ayrılmıştır. Aynı zamanda bu bölgede, 18'inci madde uygulaması yapılmıştır. Bu parseller, onaylı imar planında, 20 - 25 ve 40 metrelik imar yollarında cephe almakta olup, 15 ve 12 metrelik tali yollar ile ulaşım bağlantıları desteklenmektedir. Bu nedenle, ulaşım-erişilebilirlik açısından uygun yerler olup, ulaşım ve otopark sorununun yaşanmayacağı öngörülmektedir.  Temel olarak; kamu yararı ilkesi, kentin gelişme eğilimleri, üst ve alt ölçekli plan kararları çerçevesinde Devlet Hastanesi'nin ele alınması gerekmektedir." (Bulut Kutlu)

Bu haber toplam 2037 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ