Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İshallerde antibiyotik kullanımına dikkat!
İshallerde antibiyotik kullanımına dikkat!
27 Haziran 2016 Pazartesi
İshallerde antibiyotik kullanımına dikkat!

 

Batman Bölge Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. İrem Kandemir, bilinçsiz antibiyotik kullanımının ishali artırabileceğini söyledi.

ARTAN SICAKLAR BAZI HASTALIKLARI DA GETİREBİLİYOR

Hava sıcaklıklarının bazı hastalıkları da beraberinde getirdiğine vurgu yapan Kandemir, "Yaz aylarının gelmesi artan hava sıcaklıklarını; artan sıcaklıklar ise berberinde bazı hastalıkları getirdiğini, özellikle gastroenterit dediğimiz bulantı kusma ve ishal ile seyredebilen şikâyetlerin sıcak havalarda her yaştan bireyi olumsuz etkilediğini söyledi.

BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMI İSHALİ ARTIRABİLİR

Antibiyotiklerin bilinçsizce kullanılmasının ishali artırabileceğine dikkat çeken Dr. Kandemir, "Bilinçsiz ilaç ve özellikle de antibiyotik kullanımında ishaller oldukça önemli klinik durumlardır. Çünkü bu durumlar enfeksiyon dışı sebeplerle de meydana gelebilir ve enfeksiyon nedeniyle meydana geldi ise de her durumda antibiyotik kullanımı gerekli değildir. Hatta bazı durumlarda antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı ishali artırabilir. Bu nedenle ishal ile karşılaşan kişilerin öncelikle sıvı tüketimine dikkat etmeleri ve mutlaka kullanacakları ilaçları hekim kontrolünde almaları önerilir. Özellikli hasta grubu dediğimiz gebelik; bebek ve çocukluk dönemi ve 65 yaş üzeri hastalarımızın ve tabi eşlik eden hastalığı olan bireylerin çok daha hassas olmaları gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır" dedi. Haber bülteni

Bu haber toplam 709 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ