Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kadir Gecesinde camiler dolup taştı
Kadir Gecesi'nde camiler dolup taştı
02 Temmuz 2016 Cumartesi
Kadir Gecesi'nde camiler dolup taştı

 

Bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi camilerde genç-yaşlı, kadın-erkek ve çocuklar tarafından huşu içerisinde idrak edildi.

Şevket Başak Camisinde saat 20.45'te Kadir Gecesinde programı akşam namazının ardınsa Vali Ahmet Deniz, İl Müftüsü Turgut Erhan, müftülük çalışanları ve halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Batman İl Müftülüğü mevlithanları tarafından okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından Kürtçe-Türkçe-Arapça mevlit, kasideler ve ilahiler okundu. Ardından Batman İl Müftüsü Turgut Erhan Kadir Gecesinin ihyası ile ilgili bir sohbet yaptı.

Sohbetinde Erhan, "Birleri Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bu kutsi Kadir gecesinde bizleri bir araya getiren yüce rabbimize şükrediyoruz. Bu gece rahmetin bereketin mağfiretin ayı olan Ramazan'ı Şerifi mükafatlarla dolu dolu insanlığın üzerine  inmeye başladığı bu gecedir. Meleklerin sabaha kadar yer yüzüne inerek ibadet eden mümin ve Müslümanları kuşatıp müjdeledikleri ve selamladıkları selam gecesidir. Bu gece selamet ve Kur'an  gecesidir. Bu gece masun kalplerle ve yaşlı gözlerle  yüce Allah'a acılan ellerin, gönüllerin ve kalplerin geri çevrilmediği yapılan duaların kabul edileceği bir gecedir. Tövbelerin kabul edileceği bir gecedir. İşte Kur'an'ın küfür karanlıklarından insanlığı sıyırıp o insana insanlık değerini kazandırmaya başladığı bu kutsal gece kadir gecesidir." ifadelerini kullandı.

Müftü Erhan konuşmanın devamında, şu ifadeleri kullandı:

"Meleklerin yeryüzüne indiği selam ve selamet gecesinde bizlerde dünyamız adına huzur ve mutluluğu ahrette huzur ve mutluluğu gösteren Kur'an-ı Kerim'in emirlerine yapışmak ona itibar etmek ona sarılmak onu sarsılmaz bir kale görüp emirlerine itibar edebilmek için kendimizi dönüştürmemiz kendimizi muhasebeye çekeceğimiz bir gecedir. Kadir Gecesi gecelerin en faziletlisi ve en bereketlisidir. Bu gece çok şerefli ve müstesna bir gecedir. Çünkü Kur'an-ı Kerimde Rabbimiz müstakil bir süre nazil etmiştir. " 

Müftü Erhan  daha sonra,  yaptığı dualarla sohbetini bitirdi. Sohbetinin ardından Şevket Başak Camisi'nde yatsı namazını İl Müftü Yardımcısı Ahmet Duran tarafından  kıldırıldı. Son olarak da cemaat  imam eşliğinde Salatül Tesabih (tesbih) Namazını kıldı. Program dağıtılan ikramlarla devam ederken  gecenin ihyasının sabaha kadar süreceği öğrenildi. (İLKHA)

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ