Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sasonlular ilçeye has tandırlarda ekmek pişiriliyor
Sasonlular ilçeye has tandırlarda ekmek pişiriliyor
30 Haziran 2016 Perşembe
Sasonlular ilçeye has tandırlarda ekmek pişiriliyor

 

 Sason ilçesine bağlı Yuvalar (Sorexbê) köyünde Sason ilçesine has tandırlarda ekmek ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Kızgın ateşte ekmek pişirmek kadar Sason yöresinin tandır yapılışı da hayli zor olduğunu belirten köy sakinleri, asırlardır emek yapma geleneğini sürdürüyorlar.

Tandırları yapılışı köydeki hanımların özel ustalıklarıyla kırmızı toprak çamurlaştırılıp yoğrulduktan sonra yapımı yaklaşık bir hafta boyunca sürüyor. Özenle yapımı bitirilen tandırda lezzetli ekmekler pişiriliyor.

Sason yöresine has tandırlar hakkında bilgi veren köy sakinlerinden İbrahim Aracı, "Sason ilçesine bağlı Yuvalar köyünde yaşıyoruz. Sason yöresinin has ekmek pişirdikleri tandırlar herkes evinde yapıyor. Bu tandırları kendi ellerimizle kırmızı topraktan yapıyoruz. Köylü ekmek ihtiyacını bu şekilde evde pişirerek karşılıyor. Her evin böyle bir tandırı var. Bu tandırlarda hanımlar ekmek yapıyor. Böylelikle ekmeğimiz doğal oluyor. Tandırların yapılışı yaklaşık iki üç gün sürüyor. Yapım işlemleri tamamlandıktan sonra kurumasını bekliyoruz. Tandır kuruduktan sonra çırpılarla içinde ateş yakılıyor. Ateşten sonra tam kızgın hale geldikten sonra hazırlanan hamurla ekmek pişirme işi yapılıyor" şeklinde belirtti. Haber merkezi

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ