Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tarihi köy keşfedilmeyi bekliyor
Tarihi köy keşfedilmeyi bekliyor
14 Temmuz 2016 Perşembe
Tarihi köy keşfedilmeyi bekliyor

 

 

 

 Roma dönemine ait olduğu belirtilen bir köydeki tarihi yapılar keşfedilmeyi bekliyor.

 Gercüş  ilçesine bağlı Kışlak (Zivingê) köyü, asırlar öncesine dayanan tarihi mağara ve yapılarıyla dikkat çekiyor. Köyün tarihi tam olarak bilinmezse de asırlar öncesine dayanan ve insanların barınak olarak kullandığı mağara ile köy evleri dikkat çekiyor.

Kaderine terk edilmiş tarihi mağaraların ve yapıların araştırılıp, keşfedilmesini isteyen Kışlak köyü sakinleri, tarihi mağaraların restore edilerek turizme kazandırılmasını bekliyor.

Köy sakinlerinden Nuri Aslan, köylerinin Hasankeyf tarihi kadar eski olduğunu ve çevresinde çok sayıda mağara ve Roma dönemine ait eski yapıların bulunduğunu söyledi.

Altın, gümüş, tarihi eser ve kalıntıları bulmak için dinamit kullanan hazine avcıları yüzünden birçok mağaranın ağzının kapandığını, bazılarının da tahrip olduğunu belirten Aslan, "Köyümüz çok eski bir tarihe sahiptir.  Atalarımızdan, dedelerimizden öğrendiğimiz kadarıyla buraların daha milattan önce var olduğu, çeşitli kavimlere ev sahipliği yaptığı, çeşitli devletlerin, milletlerin hüküm sürdüğü söyleniliyor. Köyümüzde onlarca ve hatta yüzden fazla mağara vardır. Bu mağaraların tamamı kayalara oyulmuştur." dedi.

"Bir tarih yok oluyor"

Köylerindeki tepenin üzerinde bir kalenin olduğunu kaydeden Aslan, "Kalenin yapısı çok karışıktır ve her yerde kapılar vardır. Burada zindanların olduğu söyleniyor. Köyümüzün tarihi olarak çok eski olduğu biliniyor ancak üzerinde araştırmalar yapılmadığı için ve özellikle de hazine avcılarının gelip buralarda mağaraları patlatması birçok tarihi eserin yok olmasına neden oluyor. Balık ve aslan resimlerinin olduğu mağaralar patlatılıyor. Bu yüzden bir tarih yok oluyor. İsteğimiz, buralarda bir çalışmanın yapılmasıdır." diye konuştu. İlkha

Bu haber toplam 1263 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ