Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Vali ile tanışmak...
Vali ile tanışmak...
30 Haziran 2016 Perşembe
Vali ile tanışmak...

 

Vali Ahmet Deniz ilimize geldi ve şimdilik tanışma faslındayız. Dün Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri ile ziyaret ettiğimiz Vali Deniz'le ilk kez görüşme imkanı bulduk.

İnsanları gıyabında tanıyabilirsiniz ama yüz yüze tanışmak gibisi yok en azından göz teması oluyor ve bir ışık alabiliyorsunuz. Doğrusu ilk tanışmada niye yalan söyleyeyim sayın Valimizden enerji aldık. Çok enerjik ve hareketli, insanları dinleyebilen bir duruşu vardı.

kemal-celik-vali-ziyaret-(3).20160630155702.jpg

Evet şimdi gelelim sayın Valimizin anlattıkları bazı meselelere;

Valimiz öncelik 'eğitim ardından istihdam' diyor. 

Hani iyide yapıyor, çünkü Batman'ın ve bölgemizin en büyük sorunu kaliteli eğitim ve işsizliktir. Dolayısı ile istihdam ve yatırımların artırılması ve sanayileşme. Bu önemli iki unsuru "önceliğimiz" diyerek ayırmak çok önemli.

Sayın Vali Batman'a gelir gelmez Batman'da ilgili brifingler aldı, bilgiler aldı ve insanlarla, esnafla, STK temsilcileri ile görüştü ve görüşmeye devam ediyor. Kısa bir sürede Batman'la ilgili böylesine bilgiler alması ve Batman'ı yıllardır tanıyormuş gibi konuşması doğrusu beni çok şaşırttı. Bu onun görevine ne kadar bağlı olduğunu ve insanlar için 'ne yapabilirim, ne daha fazla ne kadar faydalı olabilirim' i düşünmesinden kaynaklanmaktadır. Biz Batmanlılara da böylesine enerjik, görevini ve sorumluluğunu bilen bir yönetici istiyorduk Allah gönlümüze göre verdi.

13575705_10157147500890370_528843498_o.20160630155713.jpg

Evet eğitim, istihdam dedik sıra Batman'ın terör olaylarında ki dik duruşuna geldi, Vali Deniz'de bir şeylerin farkında olacak ki bakın ne de güzel konuşuyordu:
-"Batman halkı topyekün iradesini gösterip; "biz bu işte yokuz" demiştir. Batman halkının bunu söylemesinin ne kadar doğru olduğunu şimdi görmekteyiz. Kötü şey her zaman için kötüdür. Bin yıl hep birlikte Türkü, Kürdü, Arabı, Lazı, Çerkezi, Boşnak'ı hep birlikte yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz ve bin yıl daha devam edeceğiz. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Ayrıca devlet bölgemize pozitif ayrımcılık da yapmaktadır. Bu konuda kimsenin kuşkusu olmasın."

Evet... Gerçekten de Batman halkı olarak irademize sahip çıktık ve 'biz bu işte yokuz' dedik ama. 'Ama' diyorum çünkü; Madem Batmanlılar bunu yaptı devlet olarak da Batman'a gereken hassasiyet ve ihtimam gösterilmelidir. Bölgede 4-5 İl cazibe merkezi yapılacak Batman'ın da bu projeye dahil edilmesi Batmanlıların dik duruşuna verilebilecek en büyük lütuf olacaktır.

Eğitim derken eğitimcilerden de söz etmemek imkansız bu konuda Vali kesin bir dil kullanıp, aynen şu cümleleri söyledi;

-"Çocuklarımızın yanlış yerlere kanalize edilmesine izin vermeyeceğiz."

Gerçekten de Batman'dan ve bölgeden farklı yerlere kanalize edilen binlerce öğrenci var üstelik bunları bazı öğretmenler yapıyor. Bu gençleri bile-bile ölüme götürmenin vebali çok ama çok ağırdır. Çocukların eğitim görmemesi ve cahil kalmalarının kimlerin işine geldiğini sanırım herkes biliyor.

Vali Deniz gençlerin ayrıca milli ve manevi değerlere de sahip olmaları gerektiği noktasında önemli bir örnek  de verdi;

"Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Güney Kore ve Norveç'te kişi başına düşen milli gelir Güney Kore'de 25 bin Dolar. Norveç'te 96 bin Dolar'dır ama buruda ki tek sorun gençler arasındaki intiharların yoğunluğudur. Para çok ama buralarda bir türlü intiharlar önlenememektedir. Nedeni ise bu ülkelerde milli ve manevi değerlerin çok az olmasıdır. Ama Türkiye'de durum çok farklıdır. İnsanlarımız, gençlerimiz değerlerine sahiptirler. Bu noktada gençliğimizin değerlerimize bağlı kalmaları için uğraş içerisinde olacağız.

Sohbet varken Petrolspor olmaz mı? Tabi ki olacak, iyi bir futbolcu ve sportmen olarak sayın Valimizin bu konuda ki fikirlerini de almayı unutmadık isterseniz bu değerli görüşlere şöyle bir bakalım;:
Batman'ı gezdim dolaştım, çok iyi bir altyapımız ve iyi bir gençlik potansiyelimiz var. Bölgede çok az olan olimpik yüzme havuzumuz, havuzlar, futbol, basketbol sahaları ve tenis kortları. Ayrıca 15 bin kişilik yeni şehir stadınız da yapılıyor ve bitmek üzere. Tüm bu potansiyeli iyi değerlendirip, gençliğimizin hizmetine sunmalıyız. Petrolspor' da bunun için bir araç olmalı. TP bu konuda gençlik altyapısı ile futbola bir çok sporcu kazandırıyor. Ayrıca Batmanlı gençlere daha çok şans verip, takımın iskeletini Batmanlı sporculardan oluşturmak gerek, bunlar çimento vazifesi görmekteler. Ayrıca Petrolspor'un tüm masraflarını ve tüm yükünü bir kişiye yüklemek yanlış olur. Bu konuda gereken istişareleri mutlaka yapacağım ve Petrolspor'a gereken desteklerin verilmesi hususunda mutlaka öncülük yapılmalıdır. Çünkü bu takım şehir takımıdır ve herkes sahip çıkmalıdır. Petrolspor TP'den ayrılmış ama bu takımdan da kendini tamamen soyutlaması yanlış olur. Bu konuda da sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak'te gerekli talimatları verdi. İşadamları ve Batmanlılar olarak Petrolspor için ellerinden ne geliyorsa yapmalıdırlar, bu konuda öncülük ve koordine görevini de seve-seve yapmaya hazırız. Bu arada şunu da söylemek istiyorum; Benim en büyük prensibim tribündür. Tribünlerde küfür ve şiddet asla ve asla olmamalıdır. Bu konuda çok hassas olduğum da ifade etmek isterim."

Ve son olarak İstanbul'da yaşanan katliamla ilgili olarak;

-"Çok üzgünüz ve vefat eden insanlarımızın yasını tutuyoruz. terör olayları sindirmeyi ve yıldırmayı amaçlamaktadır. Nerede olursa olsun yaşanan terör olayları o bölgeyi geriye götürür. Bölgemizi ve Türkiye'yi geriye götürmek için her türlü şeyi deniyorlar. Türkiye 20 yıl öncesinin Türkiye'si değil artık, bunu herkes böyle bilsin."

Diyerek sözlerini noktalamış oldu. E... Siz ne diyorsunuz? Bence vali bey iyi şeylerden bahsederek çok güzel şeyler söyledi. Umarız yeni dönem memleketimiz ve halkımız için çok daha hayırlı olur. Ve Sayın Velimize yeni görevinde bir kez daha başarılar dileriz. Allah yar ve yardımcısı olur inşallah.

Bu haber toplam 873 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ