Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yerli domates hasadına başlandı
Yerli domates hasadına başlandı
15 Temmuz 2016 Cuma
Yerli domates hasadına başlandı

 

Yeniköy (Segirkan) köyünde yerli domatesin hasadı başlandı. Batman'ın sebze ve meyve halinin yazlık sebze ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan köylüler, domates veriminin olmadığını, ancak fiyatlarının iyi olduğunu söylediler.

Köylüler, yıl boyunca bahçelerine ektikleri yerli domates, kabak, salatalık, biber ve patlıcan gibi ürünlerin hasadına domatesten başladı. Dedelerinden kalma geçim kaynağı olan sebzeleri satarak buradan geçimini sağlayan köylülerin başı 'canavar otu' (gûrik) olarak tabir edilen zararlı otla dertte.

yerli-domates-hasadina-baslandi--(5).jpg

Zararlı ot yüzünden ektikleri domateslerin çoğunun heba olduğunu belirten köylüler, bu yüzden istedikleri verimi alamadıklarını vurguladı. Buna bir türlü çare bulamadıklarını dile getiren köylüler, Tarım İl Müdürlüğünden çözüm bekliyor.

Batman Hali'nin yaklaşık yüzde 60 oranında sebze ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen köylüler, domatesi 1 TL ile 1 TL 50 kuruşa sattıklarını dile getirdiler.

Dedelerinin mesleği olan çiftçilikle uğraştıklarını belirten Muhammed Nur Balin, "Başka yapacağımız bir iş olmadığından herhalde çiftçiliğe devam edeceğiz. Yaklaşık 3 ay önce ektiğimiz domateslerin hasadına başladık. İki haftadır domatesleri topluyoruz. Yaklaşık iki hafta daha toplarız artık biter. Biber ve patlıcanlar ise yeni verim almaya başladık. Daha bazı taneler olmuş. Yaklaşık 15 gün sonra biber ve patlıcan hasadına da başlayacağız. Patlıcanlar domates gibi değil soğuklar tam başlayana kadar verim almaya devam edeceğiz. Son zamanlarda domateslerde verim çok azdır. Özenle topladıktan sonra traktörlerle Batman sebze-meyve haline götürüp satıyoruz. Bizim tek tesellimiz domates fiyatlarının iyi olmasıdır. Böylelikle geçimimizi çiftçilikle yapıyoruz." dedi.

Yabancı bir otun domateslere musallat olduğundan dolayı verimi çok düştüğünü vurgulayan çiftçilerden Furkan Balin ise "Domatesler eskisi gibi köyümüzde verimli olmuyor. Canavar otu tarlalarımıza musallat olmuş özellikle domateslerin verimini çok düşürüyor." şeklinde konuştu.

Balin, "Bundan 7 yıl önce tarlalarımızda domatesler çok güzel ve verimli oluyordu ama fiyatı çok düşüktü. Şimdi ise domateslerin fiyatı iyidir ama verimden memnun değiliz. Canavar otu yüzünden domateslerimizin verimiz çok düşmüş. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğü bizlere destek olmasını istiyoruz. Mühendislerini gönderip bir çözüm üretmelerini istiyoruz. Bizleri bu zararlı ottan kurtarsın. Canavar otu domatesin kökünde yeşeriyor, domates fidanlarını kurutuyor. Domatesleri hep sulasak da canavar otu yüzünden yeterince su ihtiyacını alamıyor. Bunun için domates fidanları hem verimi azaltıyor hem de sıcak havada fidanlar kuruyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Bu haber toplam 828 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ