Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yürek burkan dram
Yürek burkan dram
23 Haziran 2016 Perşembe
Yürek burkan dram

 

Ramazan günlerinde sofralarında yiyecekleri bir şeyleri olmayan Suriyeli ailenin dramı yürek burkuyor.

Suriye'nin Serêkaniyê bölgesinden kaçarak Türkiye'ye sığınan 7 çocuklu Ahmed İbrahim Halil ile Nejma Muhammed Mahmud çiftinin mağduriyeti Ramazanın gelmesiyle daha da arttı. Ramazanda sofralarında doğru dürüst yiyecek bir şeyleri olmayan ailenin durumu yürekleri sızlatıyor. Aile reisi Ahmed İbrahim Halil, bazı günlerde yiyecek bulmakta zorlandıklarını belirterek, çocukları için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım eli beklediğini söyledi.

yurek-burkan-dram-(4).jpg

İluh Mahallesi 611 sokakta sığındıkları bir gecekonduda kalan Suriyeli aile, Türkiye'ye geldiklerinden beri mağduriyetlerinin hiç bitmediğini dile getirdi.

Çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini ifade eden Ahmed İbrahim Halil, Ramazan'da iş imkanlarının azaldığını bu yüzden de eve ekmek götüremediğini belirtti.

Suriye'deki savaştan dolayı Türkiye'ye sığındıklarını belirten Halil, "Ülkemizden savaş ve kıtlık yüzünden kaçtık. Oradaki evimiz yıkıldı. Suriye'de çiftçiydim, geçimimizi rahatlıkla yapabiliyordum. Türkiye'de hayat şartları zor. Hayırseverlerin desteği olmazsa çocuklarımla aç kalıyoruz. 9 nüfusluyuz ve eşim hamiledir. İş olmadığından yetkili ve hayırseverlerden destek bekliyoruz. Derme çatma bir evde kirada kalıyoruz. Bazen çalışıyor bazen de iş bulamadığımdan çalışamıyorum. Ramazan'a girdiğimden beri iş yok, çalışamıyorum. Ben ve eşim açlığa da her türlü sıkıntılara da tahammül ederiz. Ancak çocuklarımız çok zor durumdalar. AFAD eskiden 2 ayda bir 300 TL para veriyordu. 5 aydır oradaki yardım da kesilmiş durumdadır. Çocuklarımız için yetkililerden yardım beliyoruz."diye konuştu.

yurek-burkan-dram-(5).jpg

Bazen aylarca kiralarını dahi verecek para bulamadıklarını ifade eden anne Nejma Muhammed Mahmud, tek isteğinin çocuklarının aç ve yaklaşan Ramazan bayramında onlara elbise alınması olduğunu dile getirdi. Anne Mahmud, "Ramazan öncesi eşim cüzi bir paraya inşaatlarda çalışıyordu. Zor da olsa günlük geçimimiz oluyordu. Ama şimdi ise çalışamadığından soframızda doğru dürüst yiyeceğimiz yok. Bayram geliyor, çocuklarımız için bayramlık alacak imkanımız yok. Çocuklarıma yiyecek ve bayramlık yardımı yapılmasını istiyorum." ifadelerini kullandı. İlkha

Bu haber toplam 1025 defa okunmuştur


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ