Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmail Ertuğrul
OMBUDSMAN
14 Temmuz 2016 Perşembe

 

    

     Türkçemize yerleşmiş yabancı dillerden pek çok kelime girmiştir. Bu kelimelerin bazıları önemli kurumlarımızda da yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi de  Ombudsman'dır. Bu kelimeye, televizyonda haberleri izlerken birden dikkatimi çekti.

     Ombudsman'ın anlamını az da olsa incelediğimizde karşımıza ombuds'un arabulucu anlamına geldiğini  ve "kişi" anlamına gelen ?man' kelimelerinden oluştuğunu görürüz. Yani aracı kişi anlamına geldiği ortaya çıkmaktadır. Peki neden bu kelimeyi yazma gereği duydum. Bu kelime çok önemli kurumlarımız içinde yer almaktadır.

     Ombudsman kamu hizmetlerinin yürütürken ortaya çıkan adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenen kişilerden şikayetleri alır, bu konularda araştırmalar yapar ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesi  konumunu alır.

     Ombudsmanlık 1950'lerden sonra dünya  üzerinde yayılmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti döneminde, devletin bütün kadılarının üstü sayılmıştır. İlmiye sınıfından olanlar kazasker ve şeyhülislam rütbesine yükselirler. Bu rütbeye yükselenler "kadı-ul kuzat" unvanını alır. İslam Hukukunun, devletin en üst düzeyi de dahil olmak üzere memurlarca, halkın birbirleriyle ve devletle olan ilişkilerini düzenleme esnasındaki yapılması gerekenlerin hayata doğru bir şekilde uygulanmasını güvenceye almaktı. Böylece halkın hakları haksızlığa karşı korunmuş olup, memurların adaletsizliğine ve güçlerinin kötüye kullanılmasına karşı çıkılmış oluyordu. 

     Bu anlamı zamanla değişmiş ve günümüzde "kamu denetçisi" anlamına dönüşmüştür.

     Ombudsmanlık ile ilgili ilk yasal düzenleme 2012 yılında yürürlüğe girdi ve "Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu" 29.06.2012 Tarihli Resmi Gazete 'de yayınlandı. Kamu Denetçiliği Kurumu da, anılan kanun ile kamu hizmetlerinin işleyişinde bağımsız ve etkin bir şikâyet mekanizması oluşturmak suretiyle, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve önerilerde bulunmak üzere kuruldu

     Ombudsman'ın bir ülke içerisindeki kendi kurumunda seçilme ve görevden alınma süreci, çalışmalarındaki bağımsız durumun korunabilmesi  yönünden önemlidir. Tarafsız ve bağımsız çalışabilmelerinin ortamı sağlanmalı ve desteklenmelidir.  Örnek verecek olursak, Türkiye'de Cumhurbaşkanlık makamı politik olmadığı için, Ombudsmanların Cumhurbaşkanları tarafından atanabilir. Bu atanmalar kurumun bağımsızlığı ilkesine bozmaz.  Başkanlık sistemlerinin uygulandığı ülkelerde, Cumhurbaşkanı Ombudsman atama yetkisine sahip olmaz. Çünkü, kurumun tarafsızlığı ilkesine aykırıdır. Ombudsmanların, farklı ülkelerde farklı uygulanmaktadır. Pek çok ülkede, parlamento ve hükümetler tarafından atanmaları istisnadır. Atanma mercilerinin etkisinde kalmamaları için pek çok ülkede, yalnızca bir dönem için seçilmeleri öngörülmüştür.

     Ülkemizde de Ombudsmanların görevi önemlidir.

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ