Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Batman bunu hak ediyor
20 Haziran 2016 Pazartesi

 

 

Şiddet olaylarının minimuma indiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde şimdi de büyük bir kalkınma hamlesi atağına geçiliyor. Bu iş için ilk 5 yılda 35 milyar TL bütçe harcanacak. Bu rakam gerçekten de çok önemli bir rakam.

Bölgemizde 4 veya 5 şehir cazibe merkezi olarak ilan edilecek ve bu merkezlerde yapılacak yatırımlar yakın İl ve İlçelerin de gelişmesini, kalkınmasını sağlayacak.

Ak Parti hükümetinin aldığı olumlu kararlardan biri olan bu projede cazibe merkezi olarak Diyarbakır, Van, Kars ve Şanlıurfa olarak gösteriliyor.  Bu illerin ve bölgelerinin tabi ki kalkınmaya ihtiyacı var ama herkes kendisine istediği için biz Batmanlılar olarak Batman'ın da cazibe merkezleri olarak ilan edilecek iller arasında yer almasını büyük bir iştiyakla arzu ediyoruz.

Bu konuda hazırlanan projenin kesin hatları belli olmadan siyasilerin ve özellikle Başbakan Yardımcısı hemşehrimiz Mehmet Şimşek'in çok duyarlı olmaları gayret etmeleri gerekiyor.

Bölgede yaşanan onca olaylarda huzurunu hiçbir şeye değiştirmeyen Batman halkının kalkınmayı ve cazibe merkezi olmayı hak ettiğine inanıyorum. Bugüne kadar barış adına büyük bir kararlılık gösteren Batman halkının ekonomik olarak kalkınması sizce hak edilen bir istem değil mi? Barışı ve huzuru bu denli isteyen bir İl'in kalkınması sizce haklı bir talep değil mi? Batman, Bölgemizde en merkezi yerlerden biri ayrıca etkilediği il ve ilçeler var. Eğer kalkınma projesinde bu nimetlerden yararlandırılırsa Batman'ın hak ettiği taltifi vermiş olursunuz aksi takdirde Batman halkını görmezlikten gelirsiniz ki bu son derece yanlış olur. Dik duruşunu her zaman bilmiş bir İl'in cazibe merkezi olmaması için hiçbir neden yoktur yeter ki siyasiler olarak biraz daha gayret edelim ve Batman'ı hak ettiği yerlere el birliği ile taşıyalım.

Perşembe günü Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ilimize geliyor. Batman'da ki tüm STK'lar esnaf ve ticaret kuruluşları elbirliği yaparak çok güzel bir çalışma yapıp, kalkınma projesinde Batman'ın da yer alması için rapor hazırlamalı ve sayın Şimşek'e vermelidir. Hükümet Batman'da ki birlik ve beraberliği gördüğü an Batman'ı da göz ardı etmeyeceklerdir. İstemesini bilmek de çok önemlidir. Hazır imkan ayağımıza kadar gelmiş ve hazır Başbakan Yardımcımız ve başarılı politikacılarımız var Batman'ı cazibe merkezi yapalım ve Batman halkını hak ettiği yere getirelim. Batman halkı huzurunu hiçbir şeye değiştirmemiş ise bunun mutlaka bir karşılığı olmalıdır. Daha çok huzur, daha çok güven ve daha çok refah için Batman'a sahip çıkalım ve hükümetin başlatacağını önemli kalkınma hamlesinden Batman'ı da yararlandıralım bu bizler için büyük bir fırsat.

Bölgemiz için nice teşvik paketleri açıklandı ama hiç biri bunun kadar geniş kapsamlı ve ciddi bir proje değil. Devlet yörede ki yer altı ve yerüstü kaynaklara göre fabrika yapıp, özel firmalara devredecek ve 5 yıl üretilen malları satın alma garantisi verecek. Bu çok önemli bir proje, bu projenin Batman'a kazandırılması demek Batman'ın fazlası ile kalkınması, gelişmesi ve modernleşmesi demektir.

Daha henüz vakit çok erken iken ve fırsatı kaçırmadan bu mesele ile ilgili olarak gündem oluşturalım, STK'lar, resmi kurumlar, esnaf, ticaret kuruluşları, basın, politikacı ve halk olarak geniş bir kamuoyu oluşturup, Batman'ın bu projeden yararlanmasını sağlayalım.

Yıllarca fırsat kaçırdık, devletin verdiği imkanlardan gerçek anlamda yararlanamadık bari bunu bizlere çok görmeyin kalkınma adına cazibe merkezi olmak için hep birlikte elele verelim. İstemesini bilmedikçe kusura bakmayın kimse bizlere bir şey vermez. Sonunu kadar isteyelim çünkü Batman bunu hak ediyor.

Bu yazı toplam 1848 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ