Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
DEDAŞ uyguluyor halk direniyor!
13 Temmuz 2016 Çarşamba

 

 

Haklı yerde halkın direnişine kimse karşı koyamaz. Bu nedenle halkın gücünden herkes korkar ve halka rağmen halka karşı kimse bir şey yapamaz. Başta da değdim gibi ?haklı' yerde.

Son günlerde Bekirhan'da bir elektrik krizidir gidiyor. Daha önce de bildiğiniz gibi Zorköy'de (Sergirka) benzer sıkıntı yaşanmış ardından köylülere bir ay süre tanınmıştı. Bu süre sonunda da yine tavırlar değişmeyince Bekirhan'la birlikte Zorköy'ün de elektrikleri kesildi.

sayaclarini-disariya-almadiklari-gerekcesiyle-2-koyun-elektrigi-kesildi-(2).jpg

Şu anda bir Belde ve bir köyümüzde elektrik sayaçlarının konut dışına çıkarılmaması için direniş gösteren halk veya oradaki ileri gelenler elektriklerin kesilmesi talebinde bulunmuşlar ve "biz elektrik sayaçlarımızın konut dışına çıkarılmasını istemiyoruz" demişler.

Elektrik sayaçlarının konut dışına çıkarılmasının tek amacı; kaçak elektriği önlemek ve merkezi sistemle sayaç okumayı sağlamaktır.

Köylüler de kaçak elektrik kullandıkları için bu uygulama hesaplarına gelmemektedir. "Başka bir ülkede kaçak elektrik kullanmak için halk direniyor!" denilse ?dalga mı geçiyorsun' diye alay ederler, maalesef bizim ülkemizde kaçak elektrik kullanımı için halk direniş gösteriliyor ve bunu meşru hale getirmeye çalışıyorlar olacak iş değil.

Bu konuda sizce halk mı haksız, devlet mi? Bence ikisi de haksız, halk kaçak elektrik kullanmakla başkalarının hakkını gasp etmiş oluyor, öte yandan devlet de elektrik ücretlerini yüksek tutarak, kaçak kullanıma zorluyor. Halkın satınalma gücü zaten çok zayıf, köylü olunca daha da zayıflıyor. Köylere yönelik özel tarifeler uygulanmalıdır veya gelir dağılımında alım gücü az olan bölgelerde de indirime gidilmelidir. Devlet bunu düşünmüyor ha bire kaçak kullanımı önlemek için sert tedbirler geliştiriyor. Önce şartları iyileştir ve bu halkı düşün sonra gerekeni yap.

Bekirhan'la ilgili elektrik kesintisi öncesi bir çok girişimler oldu. Hatta Diyarbakır'a gidip, burada DEDAŞ Bölge Müdürlüğü ve Diyarbakır Valisi ile de görüşüldü ama bir türlü orta yol bulunamadı. Resmi verilere göre kaçak elektrik kullanım oranı Bekirhanda kaç biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim; Yüzde 92, şaşkınlığınızı görür gibiyim. Bir yerleşim biriminde yüzde 92 kaçak kullanım olur mu? El insaf bari biraz arayı kapatın ki devlet de size göz yumsun!

Bekirhan'da her ay 171 bin lira elektrik parası ödenmesi gerekirken ne kadar ödeme yapılıyor biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim; 16 bin TL

Ya şimdi Allah var bu rakamları merkez görünce ne diyecek? Arada uçurum gibi fark var. Siz olsanız ne yaparsınız?

Zor Köyde'de de durum farksız değil ama burada vicdan biraz daha düşünülmüş gibi, kaçak kullanım yüzde 85'lerde (!)

Doğrular biraz acı gelebilir ama ne kadar acı olursa olsun bizim doğrularımız da bu kardeşim ne alınabiliyor ne satılabiliyor.

Bekirhan ve Zorköy'de 5 gündür elektrik kesik peki burada yaşayan insanlar bu kavurucu yaz günlerinde ne yapıyorlar. Burada hasta insanlar veya masum insanlar yok mu? Bu insanlardan ne istediniz kardeşim?

Kimse tabi ki garibim halkı düşünmez ki "elektriğimizi kesin veya elektriğinizi kesiyoruz" diyenler burada kaçak elektrik kullanmayan dürüst insanların ve hastaların, hamile kadınların, çocukların hakkına girmiş olmuyorlar mı? Buralarda Allah korusun salgın hastalıklar baş gösterirse kim ne yapabilecek? Veya kim sorumlu tutulacak?

Din alimlerimiz ne demişler; "Bir gemide bin suçlu varsa ve bu suçluların arasında sadece bir masum insan bile olursa o gemi batırılamaz"

İşte aynen öyle, eğer her iki yerleşim biriminde tek bir dürüst ve masum insanımız varsa bile oralarda elektrikler kesilmez, halk istese bile elektrikler kesilemez. İnsanlar her ne kadar devlete parasal anlamda haksızlık ediyorsa da burada insan hakları ihlal ediliyor ve bu sorunun biran önce çözümlenmesi gerekiyor.

Bu insanları korkunç yaz sıcaklarında kaderleri ile baş başa bırakmak hiç bir vicdan sahibine yakışmadığı gibi büyük bir insanlık suçudur.

Bu işi ya çözün, ya da çözün.

Bu yazı toplam 1351 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ