Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Ekonomi paketi açıldı
11 Temmuz 2016 Pazartesi

 

Başbakan Binali Yıldırım Bayram öncesi 20 maddeyi içeren ekonomi paketi açıkladı. Birçok kesimi ilgilendiren ekonomik pakette ticari araçlardan, vergi muafiyetine, faiz indirimleri ile KOBİ'lere faizsiz kredilere kadar çok önemli maddeler var.

Esnafın Bağ-Kur primlerinde indirim yapılması, karşılıksız çeklere hapis cezasının gelmesi, esnafın kredi borçlarında ki faizlerin silinmesi, taksici, minibüs esnaftan araç değişikliklerinde ÖTV alınmaması, ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi, varlık barışında yurt dışında gayri menkul beyan edenlerden vergi alınmaması ayrıca şehit yakınlarının yine araç alımlarında ÖTV'den muaf tutulmaları gibi önemli maddeler bu paketin içinde yer alıyor. Paketin Meclisten geçmesi ile birlikte piyasalarda önemli ölçüde rahatlamalar olacak ama bu yeterli mi? Değil elbet aslında ekonomi paketinin içinde bölgemize has bir dizi düzenlemelerin de olması gerekiyordu.

binali-yildirim.jpg

Tüm ülkeyi kapsayan ekonomi paketinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için pozitif ayrımcılık yapılmaması doğrusu beni hayal kırıklığına uğrattı. Bölgemizde süren çatışmalarda en çok esnaf zarar görmektedir. Bölgenin ekonomisini canlandırma adına daha ciddi ve geniş kapsamlı düzenlemeler yapılabilirdi. Sanırım hükümet bölgemiz için düşündüğü ?Cazibe Merkezleri' için daha somut adımlar atacak. Ancak her nedense cazibe merkezleri arasında maalesef Batman yok! Bunca hengame arasında Batman'ın en az zarar görmesi hükümet yetkililerine bir şeyler göstermeliydi ama maalesef kimse bir şey göremedi ve Batman cazibe merkezi olacak iller arasında yer almamakta!

Anlayacağınız her zaman olduğu gibi yatırımlar Batman üzerinden teğet geçiyor! Üzülüyoruz ama yapılacak bir şey yok. Batman'ın lobisi hiçbir zaman olmadı ki derdimizi birilerine anlatalım veya Cumhurbaşkanına gidip;

-"Sayın Cumhurbaşkanım bildiğiniz gibi Batman huzuru için dik duruş sergiledi, bunun bir karşılığı olmalıdır, Batman cazibe merkezi olmayı hak ediyor" diyelim.

Onca kanaat önderi, onca STK temsilcisi Cumhurbaşkanı ile birebir görüşme imkanı buldu ama kimse Batman için bir şey istemedi, herkes düğme ilikleyip, ?efendim' dedikten sonra Ak Saray'dan ayrıldı. Sahi ya Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gidenlerin listesi nasıl oluşturuluyor? Ak Parti'ye mi listeler gidiyor veya Valilik mi hazırlıyor? Bilmiyorum ama Ak Saray'a gidenler arasında öyle isimler var ki bunlar nereden çıktı? Kimin nesi, kimin fesi? Diye düşünmeden edemiyoruz. Bu listeleri kim hazırlıyorsa taraflı hazırlıyor ve Ak Parti'ye yakın insanları ya da kuruluş temsilcilerini Erdoğan'la görüştürüyorlar. Yani anlayacağınız bu işte bile ayrımcılık yapıyorlar. Gönderin bazı muhalif sesleri Batman'ı anlatsın, Batman'ın sorunlarını dile getirsin hep düğme ilikleyenleri ?efendim' diyenleri buraya gönderirseniz Batman'a kimsenin sahip çıkacağı yok. Valilik ile Ak Parti arasında bir düzen kurmuşsunuz böyle gidiyor bir babayiğit de çıkıp bu düzeni bozmuyor! Dolayısı ile olan da güzelim memleketime oluyor.

Ekonomi paketine genel hatları ile iyi diyebiliriz ancak bölgemize pozitif ayrımcılık içermediği için bu pakete de diğer paketler gibi bakmak durumundayız.

Umarım bölgemizin kalkınmasını içeren daha kapsamlı paketler açılır da ülkemizde ki bölgeler arası gelişim farklılığı da ortadan kalkmış olur.

Nice ekonomik ve demokrasi paketlerine.. Bu ülkenin ekonomi ile birlikte demokrasiye de ihtiyacı olduğunu sakın ola unutmayalım.

Bu yazı toplam 1322 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ