Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Geç bile kaldınız!
21 Temmuz 2016 Perşembe

 

Önceki gün hükümet tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere 3 aylık süre ile OHAL ilan etti. Herkes bu karar karşısında kısa süreli bir şok yaşadı ayrıca ekonomi piyasalarında da dalgalanmalar oldu. OHAL aslında sürpriz bir kara değildi, çünkü bir gün önce tüm gazetelerde böyle bir kararın alınacağının ipuçları verilmişti.

Bölge insanı olarak OHAL uygulamasına yabancı değiliz. Yıllarca OHAL ile yönetildik. Ak Parti iktidara gelir gelmez yaptığı olumlu icraatlardan biri de bölgemizde hüküm süren OHAL uygulamasının kaldırılmasıydı. Her ne hikmetse Ak Parti'nin kaldırdığı uygulama yine Ak Parti tarafından yürürlüğe sokuldu üstelik sadece bir bölge değil tüm Türkiye'de.

OHAL gelince ne olacak? Normal yaşamda herhangi bir değişiklik olmayacak, sadece güvenlik önlemleri en üst seviyede olacak ve adından da anlaşılacağı üzere önlemler olağanüstü bir hale getirilecek. Demokrasiye yönelik olumsuz fiillerin yaşanmaması tabi ki tek dileğimiz.

Aslına bakarsanız 10 aydır Türkiye'de yaşanan olağanüstü durumlara karşılık OHAL'in çoktan uygulamaya sokulması gerekiyordu ama bir türlü sokulmadı ta ki darbe girişimi olana ve hükümetin tehdit edilmesine dek. Hükümete yönelik en ufak bir tehditte nasıl alelacele harekete geçildiğini böylelikle bir kez daha görmüş olduk. 10 aydır başta bölgemiz olmak üzere tüm Türkiye genelinde yaşananlar sizce normal miydi? Ellerini kollarını sallayıp, en yüksek güvenlikli yer olan Havaalanına gelip, onlarca kişiyi katledeceksin ve hiçbir şey olmamış gibi harekete edeceksin sadece biraz önlemleri artıracaksın. Bölgemizde her gün onlarca insan ölecek ve yine hiçbir şey olmamış gibi hareket edip, olayları geçiştireceksin. Olacak iş değil, aslında OHAL uygulaması bence daha önce ilan edilmesi gerekiyordu çünkü Türkiye olağan günler yaşamıyor olağanüstü günler yaşıyordu bence OHAL geç alınmış bir karar.

OHAL uygulamalarında Valilere daha fazla yetkiler veriliyor. Tabi ki halka karşı Polis ve askerler de daha fazla yetkilerle donatılıyorlar.  Usul ve uygulamalarda pek de değişiklikler olmayacak ama vatandaş bazı mevzularda derdini anlatamayacak, hukuk ve yargının hareket alanı biraz daha daraltılacak. Bu da ister istemez demokrasiye olumsuz yansıyacak ama bunca hadiseden sonra uygulama gayet normal çünkü Türkiye'de kimin ne yaptığı belli değildi, güçlü bir devlet her zaman için iyidir.

Darbeden bir gece önce Fransa'da yaşanan ve 100'den fazla insanın yaşamını kaybettiği dehşet verici olayı hep birlikte seyrettik. Fransa ne yaptı? Hemen "Savaş hali" ilan etti. Yani artık bir şeylerin yapılmasının zamanı geldi. Eğer İstanbul Atatürk Havaalanı'nda gerektiği şekilde güvenlik önlemleri alınmış olsaydı bunca zayiat olmayacaktı. Olaydan sonra ne yaptılar? Hemen havaalanı dışında araçlar ve insanlar aranmaya, önlemler alınmaya başlandı. Peki, bunu neden daha önce yapmıyordunuz? Daha üç ay önce Bürüksel havaalanında yaşananlar sizler için ibret olmamış mıydı? Havaalanlarına otogarlara, metrolara, kalabalık yerlere herkes öyle elini kolunu sallayarak girerse kusura bakmayın toplu katliamlarda olur büyük facialarda. Her zaman için önlem almak iyidir. Güvenlik önlemleri insanların huzurlu olması ve güven içinde yaşamaları için değil mi? Bu doğrudan hareket ettiğimizde OHAL'in iyi olacağını düşünebiliriz tabi güvenlik önlemi adı altında demokrasiye helal getirilmez ise.

Türkiye'de bundan böyle yeni bir dönem başladı. Darbe girişimi ile birlikte Türkiye'de çok şeyler değişecek, yıllarca karanlıkta kalan olaylar açığa çıkacak, derin yapılanların önüne geçilecek, devlet eli ile işlenen cinayetler ve infazlar hatta toplu katliamlar olmayacak insanlar daha bir huzur içinde yaşamlarını sürdürecekler. "Her şerde bir hayır vardır" demişler. Darbe girişiminde de umarız hayırlar olacak ve bu onurlu halkımız hep birlikte daha huzurlu, daha müreffeh bir yaşam sürdürecek. Tek dileğimiz de budur. İnşallah gelecek bizler için çok daha güzel olacak, temizlik bazen sancılı olabilir, cerahati vücuttan atmak o kadar kolay olmayabilir bu nedenle devlete ve hükümete bu zor dönemde destek vermeliyiz.

En kötü devlet devletsizlikten iyidir. En kötü hukuk hukuksuzluktan iyidir.

Herkes devletine sahip çıkacak ki huzur ve güven olsun, devletsiz bir yapı ülkeye kaostan başka bir şey getirmez.

Bu yazı toplam 926 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ