Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
'Karayolları' demişken
14 Temmuz 2016 Perşembe

 

Vali Ahmet Deniz iki gün önce Karayolları yetkililerinden çalışmalarla ilgili olarak brifing aldı.

Karayolları 9. Bölge Müdürü Şefik Solmaz Diyarbakır'dan kalkıp, ilimize gelerek Vali Deniz'e çalışmalar hakkında bilgi vermiş. Merkezi Batman'da bulunmayan bölge müdürlerini il koordinasyon kurulu toplantılarda görmeye alışmıştık ancak bu kez Vali bu yetkilileri makamına tek-tek çağırıp bilgi alıyor. Bunun sonucu nedir biliyor musunuz? Daha çok hizmet, daha çok yatırım.

Diyarbakır'da bulunan bölge müdürlüklerini harekete geçirmez ve çalışmaya zorlamaz isen ilimize hiçbir yatırım gelmez her zamanki gibi üvey evlat muamelesi görürüz!

Karayolları ilimizde en hantal resmi kurumların başında geliyor. Hiçbir yatırımı doğru dürüst yapamayan Batman Şube Müdürlüğü;

-"Bölge müdürlüğümüz yapmıyor"

-"Bölge Müdürlüğümüze yazı yazın"

-Bölge Müdürlüğümüzü sıkıştırın"

-"Sorumluluk onlarda"

-"Yapacak bir şeyimiz yok, elimiz kolumuz bağlı"

Gibi cümlelerle topu taca atmayı marifet biliyor.

600 bin nüfuslu bir kenti şube ?şube müdürlüğü' olarak temsil etmek zaten başlı başına bir sorumsuzluk. Her şeyi Diyarbakır için yaparlar sıra Batman olunca hiç kimse bir şey yapmaz, bölge müdürünü sorduğumuzda da ?tatile çıktı!' derler.

Batman dışında ki bir çok ile baktığımızda karayolları yatırımları alabildiğine yoğundur ve yatırım programına alınan duble yollar zamanında bitirilir. Bizim Batman'da bunu söylemek mümkün mü? Değil elbet.

Bakın Kurtalan-Batman duble yolu 12 yıldır tamamlanacak,

Kozluk-Batman duble yolu 12 yıldır tamamlanmayı bekliyor.

Batman-Diyarbakır duble yolu 8 yıldır tamamlanamıyor.

Güney Çevre yolu inşaatı 5 yıldır devam ediyor

Siirt veya Diyarbakır karayoluna çıkan sürücüler büyük bir korku içinde  seyahat ederler, çünkü her an karşılarına mıcır birikintisi çıkabilir ve ani frende takla atabilirler veya karşıdan gelen bir araç taş fırlata bilir. Saydığımız bu önemli karayollarında her yıl onlarca insanımızı trafik kazasında kaybederiz Neden? Çünkü yollar standartlara uygun değil de ondan, karayolları yolları vaktinde yapıp teslim etmiyor da ondan.

Dünyanın en büyük köprülerinden biri olan Osman Gazi Köprüsü 4 yılda tamamlandı, bizim bir iki kilometrelik yol yapımları on yıllarca sürüyor! Köprü inşaatında görev yapan bir Japon mühendis halatı yanlış bağladı diye intihar ediyor, bizimkiler ne yapıyor? Bizimkiler de rüşvet almaktan yol kontrollerini  yapamıyor, yatırımları takip edemiyorlar! Asıl intihar etmesi gereken bizimkiler ama bizim devlet geleneğimizde yolsuzluk ve rüşvet utanç olmadığı için kimse intihar etmiyor. Aksine büyük bir saltanat içinde yaşıyorlar!

Güney Çevre yolu inşaatı neredeyse 6 yıldır devam ediyor. Hepsi 10 kilometre bile değil. Hala trafiğe açılamadı ayrıca bağlantı yollarında yer-yer çöküntüler meydana gelmiş (!) bu yolları kim yapıyor, kim denetliyor veya kimin sorumluluğunda? Bilmiyorum ama Karayollarında görev yapan bazı kontrolörlerin film çevirdikleri kesin.  

Karayolları aylarca yıllarca uyur, uyandığında da yol yapar, yaptığı yollar ya yıllarca gecikir ya da standartlara uygun yapılmaz! İşte bizim kaderimiz bu. Karayolları bölge müdürlüğü yıllardır Batman'a üvey evlat muamelesi yapmıştır buna rağmen kimse çıkıp bunun hesabını soramamıştır. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bile?

Batman'da yapılması gereken yol hizmetleri için Karayollarına ortalama 700 milyon TL ödenek tahsis eden Mehmet Şimşek bu yatırımların hiç birini takip etmemiştir. Nerde ne yatırım yapıldı? Zamanında bitirildi mi? Diğer yatırımlara geçildi mi? Diye zahmet edip sormamıştır. Durum böyle olunca da maalesef Batman ikinci plana itilmektedir. Karayolları Bölge Müdürünü Batman'a getirmek, yatırımlarla ilgili bilgi almak, uyarmak ve istişare yapmak kimin haddine düşmüş ki!? Diyarbakır'da ki siyasi lobileri aşıp bunu yapmak tabi ki mümkün değil, bunun bilincinde olan bürokratlar da Diyarbakır'dan ötesini hiç bir zaman görmemekteler, düşünmemekteler.

Vali Deniz, ilk kez bir Bölge Müdürünü çağırıp, kendisinden brifing almıştır. Aslına bakarsanız her Vali bunu yapmalıydı, nasıl olsa siyasiler kendi dertlerine düşmüş bari hizmet yatırımlarını Valiler takip etsin en azından sonuç alır, birilerinin Batman'la ilgilendiğini hissedip, sahiplenilme duygusunu yaşamış oluruz.

Karayolları Batman'da silik bir kurum bu kurumu harekete geçirip aktif hale getirmek elimizde. Siyasiler ve Vali Ahmet Deniz bu konuda Ankara'da birazcık girişimlerde bulunursa sorun büyük ölçüde çözümlenecektir. Yeter ki birileri çıkıp şu Ankara'da derdimizi anlatabilsin.

Bu yazı toplam 884 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ