Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Tahammülsüzlük en büyük sorunumuz
27 Haziran 2016 Pazartesi

 

Son günlerde Ramazan'ın ve sıcakların etkisi ile birlikte ilimizde yoğun bir biçimde yaralamalı ve maalesef ölümle şiddet olayları meydana geldi. Bu olayları hiç kimse ama hiç kimse tasvip etmiyor ama her nedense Batman bu konuda çok şansız.

?Çocuk tartışması kanlı bitti!', ?arsa tartışması, alacak-verecek tartışması kanlı bitti!', ?yan bakma kavgası kanlı bitti!' hep böyle başlıklarla karşılaşıyoruz. Olamaması gereken hadiseler ama maalesef oluyor. Hangi ölümlü olaya bakarsanız bakın mevzu bir ceviz kabuğunu dahi doldurmayan cinsten. Ama maalesef insanlar, gençler ölüyor, Anneler Babalar evlatlarını toprağa gömüyorlar niceleri de Cezaevine gidip 20-30 yıl yatıyor, aileler darmadağın oluyor.

Bence en önemli hastalığımızdan biri; ?tahammülsüzlük' bunu aşmak zorundayız. Dinimiz bile sabrı ve hoşgörüyü emrediyor ama bizler en ufak bir tartışmada bile ya bıçak ya da silah çekebiliyoruz! Böyle olmaması gerek, tartışla olabilir ama bunu illa ki kavgaya dönüştürmenin hiçbir anlamı yok baksanıza sonuçlara ne kadar kötü oluyor.

Tüm bu kavgalar bir anda önlenebilir mi? Tabi ki önlenemez ama en azından en aza indirilebilir. Bunun için ne yapılmalıdır, öncelikle silah ve bıçak kullanma alışkanlığımıza son vermeliyiz. İnsanlara sun-i cesaret veren bu silahların kullanılması büyük sakıncalar doğurmaktadır. Emniyet genel bir tarama yapmalı ve ruhsatsız silahları mutlaka toplamalıdır. Ayrıca rutin asayiş kontrolleri devamlı ve sıkça yapılmalıdır. Çünkü bu huzurumuz için gereklidir.

 

En önemlisi tabi ki insanların öfkelerine yenilmemesidir. Küçücük bir öfkenin çok vahim sonuçlar doğurduğunu bilmekteyiz aman dikkat, şu günlerde tartışmalardan ve fitneden uzak durun. İnsanlar sizlere ne söylüyorsa söylesin önemli değil, sabırlı olun ve vakur olun, öfkenizi yenmesini bilin. Allah her şeyi gören ve bilendir. Haksızlık yapanlar için en önemli yaptırım ilahi adalettir. İlahi adaletin tecellisine mutlaka ama mutlaka inanın ve haksızlığa uğradığınız an Allah'a havale etmesini bilin ayrıca hukuksal yolları da zorlamasını öğrenin.

 

Belki tekrar olacak ama bu tür yazılarımın sonuna mutlaka Hz. Mevlana'nın çok önemli veciz sözlerini kullanıyorum, bugünde bir kez daha kullanacağım ve insanlar anlayıncaya kadar da yazacağım; 

 

-"Cömertlikte akarsu gibi ol.

 

Şefkatte güneş gibi ol.

 

Kusur örtmekte gece gibi ol.

 

Öfkede ölü gibi ol.

 

Tevazuda toprak gibi ol.

 

Müsamahada deniz gibi ol.

 

Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.

Bu yazı toplam 1635 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ