Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Tehlike devam ediyor!
26 Temmuz 2016 Salı

 

Darbe girişiminde bulunan ancak başarısız olan FETÖ'cüler tek-tek cezalarını bulmaya başladı ancak tehlikenin devam ettiği de aşikar.

Peki, bu tehlike karşısında ne yapılacak? Rehavete kapıldığınız an biliniz ki bu şebeke yeniden toparlanacak. Amme velakin tedbiri elden bırakmamak gerek ve bu şebekenin çökertilmesi, tamamen yok olması için her şey yapılmalıdır.

Önceki gün İçişleri Bakanı Efkan Ala tehlikenin henüz geçmediğini, ciddi tedbirler alınmadığı an 5 veya 10 yıl sonra yeniden bir darbe girişimi olabileceğini açıkladı. Ayrıca bu darbe girişimi derken sadece FETÖ'cüleri değil diğer yapılanmaları da kastederek, çok dikkatli ve uyanık olunması gerektiğine dikkat çekti.

Bu konu gerçekten de çok doğru FETÖ tamamen bittiğinde başka bir yapılanma çıkacak, bu hep böyle devam edecek. Türkiye'de ki yapı buna müsait. Bugün demokrasi için ellerine değişik bayraklar alıp yollara dökülenlerin yarın darbe girişiminde bulunmayacakları ne malum? Ak Parti iktidarının beslediği diğer cemaatlerin birkaç yıl sonra darbe yapmayacağı konusunda kimse garanti verebilir mi? Sayın Ala bu konuda herkesi uyarmış ve dini kullanan cemaatler konusunda daha ciddi çalışmaların yapılabileceği uyarısında bulunmuştur. Gerçekten de bu konu çok önemli, bir cemaati yok ederken başka cemaatlerin doğup, büyümesini teşvik ediyorlar. Cemaate karşılık cemaat mantığı son derece yanlıştır. Türkiye eğer demokrasiye sahip çıkıyorsa demokrasiyi daha da geliştirmeli ve cemaatlerden uzak durmalıyız.

Herkes dinini, diyanetini tabi ki yaşamalıdır ama iş cemaat olunca maalesef farklı boyutlara ve kişisel çıkarlara kadar uzanabiliyor. Devlet olarak bu konuda da ciddi reformlar yapılabilmelidir. Kurulu bulunan her cemaatin bir finansörü, bir gazetesi, bir TV'si, dergisi ve kitlesi var bu cemaatler kendi bildiklerini yazıp-çiziyorlar ve kendi cemaatlerinden olmayanları kesinlikle adam yerine koymadıkları gibi düşman olarak görüyorlar! Varsa yoksa kendi cemaatleri ve cemaat mensupları. Her geçen gün daha da büyüyorlar devlet ve hükümet yetkilileri de tüm bunları biliyor FETÖ'ye daha önce verilen destek gibi bunlara da destek veriliyor. Devletin tüm imkanları kullandırılıyor, tayin ve atamalarda cemaat önderlerinin fikirleri alınıyor!

İçişleri Bakanı sayın Ala Türkiye'de ki cemaatleşmelerin büyük bir tehlike oluşturduğunu önceden görmüş ve herkesi uyarmakta. Peki, bu iş sadece uyarmakla mı kalacak? Her zamanki gibi öyle olacak, ta ki cemaatler tehlike oluşturduğu veya çıkarlar örtüşmediği an terörist muamelesi yapılarak ortadan kaldırılmaya çalışacaklar. Ne büyüt ne de yok et. Cemaatleşme meselesinde köklü reformlar yaparak bunlara engel olunabilir ve dolayısı ile hiçbir zaman darbe tehdidi ile karşı karşıya kalmamış oluruz.

FETÖ darbe girişiminden büyük dersler çıkarılmalıdır. ?Bir musibet bin nasihatten daha efdaldir.' Bu nedenle bu girişim herkes için büyük bir ders olmalı ve gereken tüm önlemler mutlaka alınmalıdır.

Devlet ve hükümet kademesinde ki kişilerin cemaat liderlerinin önünde nasıl eğildiklerini ve ayaklarına kapandığını unutmuş değiliz.

İnce eleyip sık dokumak gerek, Türkiye'de maalesef darbe tehdidi bitmeyecektir, çünkü demokrasi tam anmalı ile bu ülkeye yerleşmemiştir. Demokratik ülkelerde neden darbe söylentileri veya korkusu olmuyor? Çünkü onlar demokrasiye, hukuka,hak ve adalete inanmışlar da ondan.

Türkiye demokratikleşmeyene dek, hukuku üstün tutmayana dek önüne gelen herkes darbe girişiminde bulunacaktır! Bunun için varsa yoksa ?demokrasi' istemeliyiz ve tüm tehlikeler için demokrasiyi kendimize, ülkemize, toplumumuza kalkan yapmalıyız.

Bu yazı toplam 1664 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ