Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
TP'nin değerini bilmek
23 Haziran 2016 Perşembe

 

Türkiye Petrolleri Batman'ın var olmasında çok önemli bir faktör. Daha küçücük bir köy iken petrolün bulunması ile kurulan TP, 50 yıllık mazi sonrası 600 bin nüfuslu kentin doğmasını sağladı. Batman'ın var olması TP ile olmuştur dün var ettiği Batman bugün cazibe merkezi haline gelmiştir Batman TP'ye çok ama çok şey borçludur.

TP Batman için çok önemli bir kurum. Kıymetini ve değerini bilmek bence çok önemli. Dünyada petrol fiyatları düşerken nice petrol firmaları iflas bayrağını çekerken devlet güvencesinde olan TP dik durmasını ve ayakta kalmasını bildi ve daha uzun yıllar kentimize, bölgemize ve ülkemize ekonomik, sosyal ve kültürel katkıları olacaktır.

Ticari bir kuruluşun sosyal veya kültürel gelişime ile ne ilgisi var? Diyebilirsiniz sizlere söyleyeyim. 40 yıl önce bölgede sinema yok iken Batman'da vardı, yüzme havuzu, spor salonları, spor takımları hiçbir yerde yokken Batman'da vardı. Bugün TP bünyesinde 1500'den fazla gencimiz sportif faaliyet yürütüyor çoğu gencimiz milli takım burslarından yararlanıyor ve çoğu gencimiz turnuvalarda madalyalarla dönüyor. Bu küçümsenecek bir şey mi sizce?

 

TP Genel Müdürü Besim Şişman'la yıllar önce daha bu göreve gelmeden önce Petrolspor meselesi ile ilgili olarak tanışmıştım kendisi hatırlamaz ama ben çok iyi hatırlıyorum. Sade bir vatandaş gibi herkesi kucaklayan bir babacan tavrı vardı. Kendisinden etkilenmiştim eğer bu şahsiyet TP'nin başına gelirse TP'de iyi şeyler olur diye düşünmüştün nitekim TP'de gerçekten de çok iyi şeyler oluyor.

Taşeron işçi yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte TP Batman Bölge Müdürlüğünde en az 550 gencimiz daha istihdam edilecek ve TP kadrosu genişleyecek, daha çok insanlara hitap edecek ve büyüyecek. Bizlerin isteği de budur. TP'nin eski kimliğine kavuşması bu iş için çalışan yöneticilerin olduğunu bilme gerçekten de çok güzel.

 

Geçen yıl TP'de yıllar sonra ilk kez her işçiye 2 bin TL'lik giyim yardımı yapıldı. Hem de marka firmalardan çekler verilerek işçiler en iyi markaları giymenin mutluluğunu yaşadılar. Bunu yaparken TP işçilerinin her şeyin en güzeline layık olduğu imajı da verilmiş oldu. Bu ince farkı belki kimse anlayamaz ama daha önce kumaş verilen işçiler bugün baştan aşağı çoluk çocukla birlikte en iyi markalarla giydiriliyor. Bu konuda sayın Şişman'ın tutumunu ve davranışını alkışlıyorum ve bu sistemin artık TP'de bir gelenek halini almasını istiyorum. TP işçilerinin skala meselesinde sayın Şişman'ın büyük mücadeleler verdiğini ancak hazine müsteşarlığında bazı tıkanıklıkların yaşandığını da biliyoruz. İşçiler için petrol üretimi için varını yoğunu ortaya koyan sayın Şişman petrolün bulunduğu Batman'ı hiç mi hiç ihmal etmiyor. Daha önceki genel müdürler yılda bir dahi uğramadıkları Batman'da sayın şişman hemen-hemen iki ayda bir gelip, yönetimle ve işçilerle bir arada oluyor. Kaskını takıp petrol kuyularına, sondaj kulelerine gidip, burada ki son durumları yerinde tespit ederek, işçilerle birlikte oluyor.

 

Bir kurumun genel müdürü olmak demek o kadar kolay bir iş değil. Türkiye'de bulunan resmi dairelerin genel müdürlerinin masa başında iş yaptıklarını bünyelerinde çalışan işçi ya da memurların hiç birini tanımadıklarını ve halkla aralarına duvar ördüklerini biliyoruz. Ama sayın Şişman böyle mi? Hayır tamamen tersi bir vizyona sahip bir genel müdür üstelik çalışkan, dürüst ve insanlarımızı seven bir yapıya sahip. Böylesi meziyetlerin her yöneticide bulunması çok zor sayın Şişman'ı tanıyanlar bilir o tipik bir karedeniz delikanlısı ve TP'nin gelmiş geçmiş en başarılı genel müdürlerinden.

 

Genel Müdürden bahsetmişken Bölge Müdürü sayın Gökhan Akın'dan bahsetmemek mümkün mü? "O bir efsane" derler ya gerçekten de efsane gibi bir adam yani adam gibi adam. Sayın Akın'ı burada anlatmak bence kendisine haksızlık olur çünkü herkes sayın Akın'ın kişiliğini, dürüstlüğünü, karakterini, meziyetlerini biliyor ve üstelik TP ile Batman'a kazandırdıklarından da herkes haberdar. Batman'a diyorum çünkü sadece TP'ye kazandırmıyor Batman ve Batmanlılara da kazandırıyor. Her şey koltukta oturma ile olmuyor gezdiği, gördüğü, tanıdığı ve muhabbet ettiği herkese bir şeyler vermesini biliyor. Bu da sizce bir kazanım değil mi? Bu işin manevi boyutu ayrıca 1500 Batmanlı genci şehrin varoşlarından alıp, sporcu yapmak, topluma kazandırmak, başarılı bireyler haline getirmek herkese nasip olur mu? TP'nin en zor durumunda bile petrol üretimini artıran bir yönetici için artık ne tür övgü yazılır bilmiyorum. En iyisi sayın Akın'ı işleri ile baş başa bırakalım, TP'nin ve Batman'ın Sayın Şişman ve Akın gibi iyi, başarılı, dürüst ve sosyal yöneticilere gerçekten de ihtiyacı var.

Bu yazı toplam 1833 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ