Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Üniversitede heyecan dorukta
12 Temmuz 2016 Salı

 

Batman Üniversitesi'nde günlerdir devam eden bir heyecan var. Bu heyecan bildiğiniz gibi Rektörlük seçimleri. Seçim tarihi 26 veya 28 Temmuz tarihinde yapılacak. Her nedense tarih henüz belli değil. Seçimde şu ana kadar bildiğimiz 7 aday yarışacak. Batman'da yapılacak seçimden sonra oylama sonucu YÖK'e gidecek burada yapılacak değerlendirme sonrası ilk 3'e giren Rektör adaylarının isimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gelecek. Erdoğan üç isim arasında yapacağı değerlendirme sonrası Batman Üniversitesi Rektörü belirlenmiş olacak.

Batman Üniversitesi bildiğiniz gibi 9 yıl önce kuruldu ve Prof. Dr. Uluçam Rektör olarak Üniversitede görevlendirildi. Arkeolog olan Uluçam Hasankeyf kazıları nedeniyle daha önce de ilimizde faaliyet gösteriyordu. Üniversite kurulunca Batman'ın tek Prof. unvanlı devlet memuru bir anda Rektör olmuştu. Bu o kadar da küçümsenecek bir görev değildi. Düşünün bir kere koskocaman bir Üniversitenin başına geçiyorsunuz ve üstelik İl protokolünde 4. sırada yer alıyorsunuz, bu o kadar da basit bir görev olmadığı gibi son derece önemli ve onurlu bir görev. Ancak maalesef sayın Uluçam bu görevi 8 yıl boyunca yerine getirirken bir çok olumsuzluğa da imza attı. Özellikle üniversite harcamalarında, personel alımlarında, öğretim üyesi ve görevlisi belirlenmesinde birçok şaibe kokuları yükseldi Üniversitemizden, ama her ne hikmetse hiçbir şey olmamış gibi bu görevi bu güne kadar sürdürdü. Bence en büyük başarısı da bu oldu. Her şeye rağmen görevde kalabilmek, soruşturma geçirmemek bence kendisi için büyük bir şanstı. Çünkü yaptıkları pek çok icraat soruşturmalıktı ama Üniversite yapısı özerk olunca hepsinden sıyırdı.

 

Uluçam Üniversitenin kuruluş aşamasında da tabi ki görev yaptı, uğraş verdi vermesinde de en büyük hatası Üniversite'nin yeni yerleşke alanına onay vermesi ve yakınlarına çıkar sağlaması oldu. Örneğin göreve gelir gelmez, oğlunu daire başkanı yapmak, kızına şube müdürlüğü görev vermek sizce etik miydi? Daha sonra çok pişman oldu ama iş işten geçti.

Özellikle üniversitenin yeri konusunda birilerini suçlamaya çalıştı ama nihayetinde imzayı kendisi atmıştı. İmzayı attıktan sonra "Ben yeni yerleşkeye gitmem" diye de söylenmeye başlamıştı.  Ama sözünü yedi ve son yılda neredense 20 kilometre uzak olan yeni Üniversite alanına gidip, burada çalışmalara başladı.

Batman Üniversitesi'nde tabi ki sadece Uluçam problemi yoktu. Burada siyasi bir yapı kazandırmaya çalışan bir şebekenin olduğunu herkes biliyor. Ak Parti'nin bir dediğini iki etmeyen, yeni personel ve geçici işçi alımlarında partinin listesine öncelik veren Uluçam'ı da yönetmeye başlamışlardı. Öyle ki sayın Uluçam partinin haberi olmaksınız bir adım bile atmıyordu. Çünkü kendisini aklayacak tek güç siyasi güçtü. Mesele danışıklı dövüşten başka bir şey değildi. Maalasef Üniversitemiz bir eğitim yuvasından çıkmış, rant ve siyasi çıkarların alabildiğine yoğunlaştığı bir merkez haline getirilmişti. Bence burada Rektör şeklen görev yapıyordu perde arkasında onu yönetenler vardı.

Evet bu noktada Rektörlük seçimleri çok önemli, Rektör olacak kişi öncelikle Üniversite içinde ki bu şebekeleri çökertmeli, kendisini piyon olarak kullanmak isteyenlere kesinlikle izin vermemeli ardından Üniversitenin olumsuz imajını değiştirmek için çaba sarf edip siyasetten uzak kalmalıdır. Yoksa kusura bakmayın Üniversitemizde değişen hiç bir şey olmayacağı gibi Uluçam'ı arar hale geliriz!

Şu ana kadar vitrine çıkan 7 Rektör adayımız var. Bu adayların tamamı şu anda halkın arasında ve hizmetlerini, projelerini anlatıyorlar. Basınla diyalogları çok iyi, her gün basında haberleri çıkıyor Gönül ister ki Batman Üniversitesi her zaman basınla, halkla bütünleşebilsin ama maalesef seçim öncesi her şey çok güzel, seçim sonrası herkes köşesine çekilip, halktan uzaklaşmakta. Rektör olarak seçilen adayın halktan kopmaması tek arzumuz. İnşallah halkı seven ve halkıyla bütenleşmesini bilen halkçı bir Rektör görevlendirilir de Üniversitemiz bari biraz mesafe alır. Büyüme ve gelişmişlik adına beğenmediğimiz Siirt, Bitlis Muş, Şırnak Üniversiteleri bile neredeyse bizi geçecek.

Rektör adaylarına oy verecek 160 kadar öğretim üyesine çok önemli görevler düşmektedir. Her ne kadar seçimler demokratik değilse de ve her ne kadar son kararı Cumhurbaşkanı veriyorsa da Rektör adaylarına oy verecek akademisyenlerin ellerini vicdanlarına koyup, hiç kimsenin ve çevrenin etkisi altında kalmadan bu görevi en iyi yapabilecek halkçı, dürüst, çalışkan adaylara oy vermelidir. Çünkü nihayetinde bu işin sorumluluğu ve vebali vardır. Yarın seçeceğiniz kişi verimli olmaz ve Üniversitede bir şeyleri değiştirmez ise kusura bakmayın bunun sorumlusu sizler olacaksınız.

Çok iyi analiz ve değerlendirme yapıp, bu görevi bihakkın yerine getirebilecek liyakatli kişilere oy verin aksi halde kusura bakmayın Üniversitemiz ileri gideceğine daha çok geriye gidecek ve üniversitemizde hiçbir şey değiştirmemiz oluruz. Sonuç olarak; karar sizin en iyi kararı vereceğinize inancımız sonsuz. Yeter ki kimsenin etkisi altında kalmayın ve yeter ki oy verirken elinizi vicdanınıza koyun.

 

Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur
Yazıyı Paylaş : GoogleGoogle, YahooYahoo, FacebookFacebook, DiggDigg, Del.icio.usDel.icio.us
ulucam enkazı
 // hakan esin
hakan coban rektor olacak diğerlerin şansı yok ankara onu secti çok başarılı bir hocaymış inş cemaatci değildirr yoksa universite daha kotuye gider batırırlar xaten batmış enkaza dönmuş merkez kampus batırmaan tarafı btamna yakışmıyor çok bakımsız düzensiz buyuk sorunlar var batman sahipsiz olunca neyaparsam bana kar kalıyor rektor ulucam buyuk yolsuzluklar yaptı kımse ona hesap sormadı yazıklar olsun batmanı yonetenlere valilere...
13 Temmuz 2016 Çarşamba 14:55
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ