Demokrasi nöbetine katılan Vali Deniz;
4 polis tutuklandı
Yatırımcı için 2 bin dönüm arsa
Zabıta ekiplerinden örnek davranış
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M. Kemal ÇELİK
Ya basın olmasaydı.!?
22 Temmuz 2016 Cuma

 

 

Basını susturmak için ne mümkünse yapılıyor ama yeri geldiğinde de basına dört elle sarılabiliyorlar.

 

Ak Parti iktidarı döneminde basına yönelik baskılar alabildiğine yoğunlaştı gözaltılar, tutuklamalar ve yargı tacizi iyice arttı. Burada amaç basını susturmak ve sindirmekti. İktidar kısmen amacına ulaşsa da onurunu koruyan basın organları oldu ve basının hükümetin tekeli altına alınmasının mümkün olmadığı anlaşıldı. Son olarak 15 Temmuz darbe girişimi oldu bu girişimde milletle birlikte dik durmasını bilen bir güç daha vardı o da basındı. Eğer basın yayın organları olmamış olsaydı ve darbecilerle birlikte hareket etmiş olsalardı durum çok daha farklı olurdu. Ama ne pahasına olursa olsun cunta rejimine karşı duran basın bir kez daha gücünü göstermiş ve demokrasiden yana tavrını belirleyerek, cuntacılara karşı dik durmuş ve direnmesini bilmiştir.

 

En kritik anlarda devreye giren basın yayın kuruluşları hükümet yetkilileri ile birlikte hareket edip, önce Cumhurbaşkanının sesini ve çağrılarını halka duyurmuş daha sonra hükümet yetkililerini canlı yayına alarak ilk mücadelenin kıvılcımlarını ateşlemiştir. Basın gerçekten de iyi kullanıldığında çok önemli bir güçtür. Türkiye halkları bugün eğer demokrasiye sahip çıkmış ise bu basın sayesindedir. Nitekim başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm hükümet kademesindeki yetkililer basına gösterdikleri dirayetten ötürü teşekkürlerini ve minnettarlıklarını sunmuşlardır. Ama ne pahasına olursa olsun cunta rejimine karşı duran basın bir kez daha gücünü göstermiş ve demokrasiden yana tavrını belirleyerek, cuntacılara karşı dik durmuş ve direnmesini bilmiştir. Basın bir ülkenin demokrasi ayağıdır ve bu ayağı yok ettiğinizde demokrasi kör ve topal kalacaktır. Bunu istemiyorsanız basını daha özgür bırakmalısının ayrıca ifada özgürlüğünün önündeki engelleri de tek-tek yok etmelisiniz.

 

Eğer demokrasiye sahip çıkmak istiyorsanız ve eğer cuntacılara karşı direnmek istiyorsanız basını korumalı ve basın özgürlüğüne yönelik tüm baskıları ortadan kaldırmalısınız. Tüm özgür dünya ülkelerinde basın hürdür ve kimse kolay-kolay basına yönelik herhangi bir baskı uygulamamaktadır. Basın mensupları eğer bir suç işliyorsa tabi ki yargı gerekeni yapacaktır ama illaki sindirmek için yargı tacizi kullanılıyorsa bu doğru değildir. Öncelikle yürürlükte ki basın yasası bir daha gözden geçirilmeli, basın ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Bu yapılmadığı sürece Türkiye asla ve asla özgür olmayacağı gibi her zaman cuntacıların ve baskıcıların tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır dolayısıyla ileri bir demokrasiye asla ve asla sahip olamayacaktır.

 

Demokrasinin güçlendirilmesi basının özgürleşmesi ile mümkündür. Basına yönelik baskılar azaltılmalı ve basın tarafından dile getirilen eleştirilerde herhangi bir kasıt aranmamalı aksine eleştirilere saygılı olunmalıdır. Eleştiri olmadıkça doğruların bulunması mümkün değildir.

 

Hükümetin taraflı basın oluşturma gayreti de son derece yanlıştır. Sürekli övmek, alkışlamak ve hiç hata yokmuş gibi davranmak hükümete büyük zararlar verir. Tarafsız basın olacak ki hükümet daha çok iş yapsın ve halkın güvenini alabilsin. Taraflı basında hükümet yetkililerini her defasında alkışlamak, yanlış yapsalar dahi görmezlikten gelmek otokontrol mekanizmasını da tamamen ortadan kaldırır ve hükümetin hata yapma riski çoğalmaya başlar. Ayrıca hükümet doğru da yapsa bu kez vatandaş ve halk güvenmemeye başlar. Basın tarafsız olacak ki halk olumlu olumsuz her şeyi görebilsin. Halkın gözünü kapatmaya çalışmak bence hükümetin gerçeklere gözünü kapatma ile eş değerdir. Basına dokunmayacaksın ve basını daha özgür hale getirip, üzerinde ki tüm baskıları ortadan kaldıracaksın işte o zaman gerçek anlamda ki demokrasiye sancısız bir şekilde geçiş yapabilirsiniz aksi halde cuntacılar gibi askeri darbe girişimi yapanlar da olur, sivil darbe girişimi yapanlarda..

 

Basını susturmakla ülkeye en büyük yanlışı yaptığınızın artık farkına varın. Basın olmadıkça demokrasi de olmaz özgürlüklerde..

 

Bu ülkede tüm darbelere ve darbe girişimlere son vermek istiyorsanız basın ve ifade özgürlüğündeki tüm engelleri kaldırın ve basının gücüne inanın.

Bu yazı toplam 1209 defa okunmuştur
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


FOTO GALERİ
GAZETEMİZ
RÖPORTAJ